Japonia: Przełomowy robot przewodnik dla niewidomych – „AI Suitcase” ułatwi podróżowanie

Japońscy badacze i innowacyjne firmy połączyły siły, aby stworzyć unikalnego robota przewodnika dla osób niewidomych – „AI Suitcase”. Ta zaawansowana technologia asystująca przeszła niedawno swoje pierwsze testy za granicą, wzbudzając ogromne zainteresowanie i rozpoczynając dyskusje na temat jej potencjalnych praktycznych zastosowań.
Podczas wydarzenia w marcu w hotelu w Anaheim, Kalifornia, anglojęzyczny głos urządzenia z telefonu komórkowego ogłosił: „System uruchomiony. Wybierz cel podróży.”
Konferencja Technologii Pomocniczych CSUN, gdzie „AI Suitcase” został zaprezentowany, odbyła się w marcu 2023 roku w Anaheim, Kalifornia. (Kyodo)
Hector Elias, niewidomy pracownik jednej z głównych amerykańskich instytucji finansowych, miał okazję wziąć udział w testach. Chwycił za uchwyt małej walizki na czterech kołach, która stała się dla niego przewodnikiem, gdy ruszył z pokoju na gościnnym piętrze hotelu.
W ramach testu zespół projektowy wyznaczył cel podróży jako pokój dla gości kilkadziesiąt metrów dalej. Gdy robotyczna walizka trafi do użytku, użytkownicy będą mieć nadzieję, że będą mogli obsługiwać ją za pomocą swoich własnych aplikacji na smartfony.
By skręcić w prawo na korytarz, przycisk po prawej stronie uchwytu wibrował, ostrzegając Eliasa o zmianie kierunku. Gdy na drodze pojawiła się sprzątaczka, system wykrył jej obecność i zatrzymał się. Elias wyraził zadowolenie z przebiegu testu, mówiąc: „Następnym razem chciałbym spróbować tego w Disneylandzie tutaj w pobliżu.”
Chieko Asakawa, twórczyni „AI Suitcase”, jest czołową inżynierką w IBM Corp. i obecnie dyrektorką Muzeum Narodowego Nauki i Innowacji w Tokio (Miraikan). W projekcie uczestniczy czterech producentów, w tym firma Omron Corp. z siedzibą w Kioto.
AI Suitcase oferuje funkcje przewyższające tradycyjne systemy przewodników na smartfony, zapewniając użytkownikom większe bezpieczeństwo i świadomość otoczenia. Dzięki śledzeniu ruchów użytkownika, ta samojezdna walizka gwarantuje płynną nawigację, a jej zintegrowane czujniki oceniają otoczenie.
Asakawa, która straciła wzrok w wieku 14 lat w wyniku wypadku, marzy o przyszłości, w której osoby niewidome będą mogły „spacerować po muzeach i cieszyć się podróżowaniem samodzielnie”.
Amos Miller, prezes przedsiębiorstwa branży informatycznej i były inżynier Microsoft Corp., który również jest niewidomy, był pod wrażeniem. Po wydarzeniu powiedział: „Korzyść z systemu, który prowadzi cię do celu, zwłaszcza w nieznanych miejscach, jest ogromna”.
Asakawa i jej zespół projektowy przeprowadzili serię testów technologii w miejscach takich jak Miraikan i Coredo Muromachi – ruchliwy kompleks handlowy w tokijskiej dzielnicy Nihombashi.
Decyzja o przeprowadzeniu publicznych testów za granicą wynika z poczucia pilnej potrzeby uczynienia tej technologii dostępną nie tylko w Japonii, ale także na arenie międzynarodowej.
„Asakawa powiedziała, że jest jeszcze wiele do zrobienia”, ale perspektywa takiego innowacyjnego i zaawansowanego robota przewodnika wzbudza optymizm wśród osób niewidomych na całym świecie.
Przełomowy „AI Suitcase” obiecuje zrewolucjonizować podróżowanie dla osób niewidomych, oferując nie tylko wsparcie i bezpieczeństwo, ale także możliwość samodzielnego zwiedzania miejsc, które dotąd były dla nich niedostępne.


 

Źródło: Kyodonews.net