Japonia: Na przejściach dla pieszych w prefekturze Fukuoka pojawiły się specjalne sygnalizatory dla niewidomych

Często się mówi, że Polacy są „sto lat za Murzynami” jeśli chodzi o wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i nowinek technologicznych. Tymczasem spoglądając wstecz do roku 2020 możemy z dumą powiedzieć, że system specjalnych znaczników dla osób niewidomych w Polsce rozwinął się na dobre. W październiku 2020 roku w Tychach było ich 52, w Łodzi (132), Gdańsku (103), Poznaniu (90), Wrocławiu (56).
Tym bardziej dziwi, że Japonia postrzegana jako kraj wysoko ucywilizowany dopiero teraz wprowadza takie rozwiązanie.
W prowincji Fukuoka zainstalowano właśnie pierwsze znaczniki, które przekazują osobom niewidomym za pośrednictwem specjalnej aplikacji instalowanej na smartfonie informacje m.in. o kolorze światła na skrzyżowaniu. 19 marca na przejściu przed siedzibą policji prefektury Fukuoka w oddziale Hakata zebrało się kilka osób niewidomych i niedowidzących ze smartfonami na sesji informacyjnej.
Jak ujawnia raport Mainichi Shimbun, w całym kraju zainstalowanych jest ponad 24 tysiące sygnalizatorów akustycznych. Niestety w godzinach nocnych 80 procent z nich jest nieaktywna ze względu na skargi mieszkańców narzekających na hałas przez nie wywoływany. Nowy system oparty na aplikacji mobilnej wydaje się być jedynym rozwiązaniem tego problemu.
Nowy system polega na dodaniu do sygnałów akustycznych nowej funkcji, która przekazuje po przez aplikację mobilną informacje o kolorze światła, nazwie przejścia oraz kierunku, w którym znajduje się pieszy.
Według Krajowej Agencji Policji co najmniej 136 takich sygnałów zostało zainstalowanych w pięciu prefekturach – Miyagi, Chiba, Shizuoka, Saitama i Fukuoka – w roku podatkowym 2020, który kończy się w tym miesiącu, a fundusze krajowe zostały zarezerwowane na zainstalowanie około 150 kolejnych w dużych miastach w roku podatkowym 2021. Policja poinformowała, że ​​nowe sygnały w prefekturze Fukuoka zaczęły działać 12 marca na czterech skrzyżowaniach drogi łączącej stację JR Yoshizuka i szpital uniwersytecki Kyushu w stolicy prefektury.


 

Źródło: Mainichi.jp