A gdyby tak inteligentny robot zamiast psa przewodnika?

Źródło: MPCRLAB.com / mat. pras.


 

Korzystając ze zdolności uczenia się sztucznej inteligencji, naukowcy z Laboratorium Percepcji Maszyn i Robotyki Cognitive Robotics (MPCR) na Florydzie Atlantyckiej pracują nad Astro, robotem-psem.
Astro posiada głowicę z nadrukiem 3D (zaprojektowaną tak, by przypominała głowę pinczera Dobermana), która zawiera skomplikowany technologicznie skomputeryzowany mózg.
Ale on nie tylko wygląda jak pies. Uczy się również jak prawdziwe zwierzę: Astro zdobywa wiedzę za pośrednictwem głębokiej sieci neuronowej, aby bazować na własnym doświadczeniu i wykonywać rzeczywiste zadania.
Wbudowane czujniki, obrazowanie radarowe, kamery i mikrofon kierunkowy pozwalają na to, by Astro – tak jak prawdziwy pies – reagował na komendy typu „Siad”, „stój” i „leżeć”.
W efekcie końcowym badacze mają nadzieję, że Astro będzie w stanie zrozumieć ludzkie gesty, wykryć różne kolory, zrozumieć różne języki, wchodzić w koordynację z dronami, rozpoznawać ludzkie twarze i inne psy.
„Astro jest inspirowany ludzkim mózgiem i powstaje dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji, która okazuje się nieocenionym źródłem pomocy w rozwiązywaniu najbardziej złożonych problemów na świecie”, mówi Ata Sarajedini, dziekan Charles E. Schmidt College of Science.
Inteligentna maszyna zaprojektowana do poruszania się i reagowania na otoczenie w czasie rzeczywistym będzie mogła poruszać się w trudnym terenie i reagować na niebezpieczne sytuacje.
Jako wnikliwy obserwator Astro może pomóc policji, wojsku i personelowi bezpieczeństwa w szukaniu broni i materiałów wybuchowych.
Jakby nie było to imponujące. Zautomatyzowanego psa można zaprogramować do pracy jako pies przewodnik dla niewidomych lub niedowidzących ale również zapewnienia monitorowania diagnostycznego osobom chorym.
Astro potrafi także szybko przeszukiwać twarze zarejestrowane w bazie danych, wykryć węchem określone substancje i usłyszeć wezwania w trudnej sytuacji poza zasięgiem słyszalnym przez człowieka.