Wrocław: W mieście odbędzie się Integracyjna Olimpiada Młodzieży

Szybciej, wyżej, mocniej i… „bez barier” – Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce organizuje Integracyjną Olimpiadę Młodzieży. 29 września w kompleksie sportowym Ślęzy Wrocław na Kłokoczycach odbędzie się pierwsza edycja imprezy.
Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami będą rywalizować w czterech konkurencjach sportowych oraz czterech tzw. aktywnościach rekreacyjnych. Na uczestników czeka przeciąganie liny, rzut piłką 1 kg, gra w boule i bocci. Poza tym spróbują swych sił w strzelaniu z łuku, korfballu oraz mini piłce nożnej i unihokeju. Dodatkowo organizatorzy przygotowali liczne atrakcje  i zabawy.
– To będzie święto sportu, naszych wrocławskich dzieciaków. Moim marzeniem jest, by kiedyś dorośli olimpijczycy i paraolimpijczycy wystartowali w jednych zawodach. Obserwuję tych młodych sportowców i powiem jedno: walka z własnymi słabościami jest dla nich motywacją do osiągania sukcesów – mówi Adam Komar, prezes fundacji Potrafię Pomóc.
Podobnie deklaruje wrocławski radny Michał Piechel, społeczny doradca prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami, inicjator przedsięwzięcia:
– Drugim aspektem Olimpiady powinna być integracja, która oznacza otwartość i całkowite zaakceptowanie drugiego człowieka niezależnie od tego, jaki jest. Chcemy dać mocny sygnał organizatorom światowych igrzysk, że można połączyć w jedną imprezę, pod jednym parasolem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, że oba te wydarzenia powinny się odbywać w jednym czasie.
We wrocławskich szkołach uczy się 2359 dzieci z niepełnosprawnościami, w tym około 500 z niepełnosprawnością ruchową. Uczą się w 167 klasach integracyjnych. Ta liczba pokazuje, jak ważne jest nie tylko zapewnienie im warunków do edukacji, ale także zabawy i rywalizacji. W Olimpiadzie organizowanej na terenie kompleksu sportowego Ślęzy Wrocław weźmie udział kilkudziesięciu młodych zawodników.
– Zależy nam, by Integracyjna Olimpiada Młodzieży – była naprawdę integracyjna, by była bez barier. Przygotowaliśmy takie konkurencje, w których niezależnie od poziomu sprawności, mogą na równych prawach wziąć udział wszystkie dzieci – opisuje Dominik Golema, dyrektor Biura Bez Barier we wrocławskim magistracie.
Wcześniej, na czele biura stał zmarły w 2020 roku Bartek Skrzyński. Jak tłumaczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Integracyjna Olimpiada Młodzieży to realizacja jednego z celów popularnego „Skrzyni”.
– To kolejna inicjatywa, którą realizujemy jako prawdziwe miasto „bez barier”. Cieszę się, że podtrzymujemy dziedzictwo naszego serdecznego przyjaciela śp. Bartka Skrzyńskiego, który był prawdziwym życiowym „olimpijczykiem” – każdego dnia pokazywał nam, że nie ma naprawdę żadnych limitów. Że można i że się da – przyznaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Każdy uczestnik Olimpiady Integracyjnej otrzyma pakiet startowy a na koniec  pamiątkowy medal. Olimpiada to także rywalizacja więc najlepsze trzy miejsca w każdej konkurencji zostaną wyróżnione specjalnymi nagrodami i medalami.
– Na tej imprezie wszyscy będą zwycięzcami. Mamy przykłady wielu sportowców olimpijskich z Wrocławia i nie tylko, którzy dzięki swojej determinacji i pracy, przełamali swoje bariery i osiągnęli światowe sukcesy. Mamy nadzieję, że wrocławska młodzież z niepełnosprawnościami poczuje się jak na prawdziwej Olimpiadzie. Wszyscy jesteśmy przecież równi – wskazuje Michał Piechel.
Współorganizatorami wydarzenia są: Biuro Wrocław Bez Barier, Wrocławski Szkolny Związek Sportowy, MCS Wrocław oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Rywalizacja sportowa w duchu „bez barier” odbędzie się 29 września o godz. 10:00 na wrocławskich Kłokoczycach (kompleks sportowy Ślęzy Wrocław). Wciąż można zgłaszać chętnych do zawodów – wystarczy mail wysłany na adres pracownika Biura Bez Barier: Zbigniew.Skrzynski@um.wroc.pl lub telefonicznie 717778961.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Wrocław