Wrocław: Za nami święto sportu w czystej postaci. Zakończyła się I Wrocławska Integracyjna Olimpiada Młodzieży

Około 100 dzieci, kilkoro dorosłych i święto sportu w czystej postaci. Dowód, że Wrocław stara się być coraz bardziej „bez barier”. Stolica Dolnego Śląska jako jedno z pierwszych miast w Polsce zorganizowała Integracyjną Olimpiadę Młodzieży. W kompleksie sportowym Ślęzy Wrocław na Kłokoczycach zakończyła się pierwsza edycja imprezy.
– To kolejna inicjatywa, którą realizujemy jako prawdziwe miasto „bez barier”. Cieszę się, że podtrzymujemy dziedzictwo naszego serdecznego przyjaciela śp. Bartka Skrzyńskiego, który był prawdziwym życiowym „olimpijczykiem” – każdego dnia pokazywał nam, że nie ma naprawdę żadnych limitów. Że można i że się da – przyznał podczas Olimpiady Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Kochani uczestnicy, wspólnie z panem prezydentem każdego z Was witam na młodzieżowej olimpiadzie integracyjnej. Bardzo proszę o otwarcie olimpiady! – tak krótko i konkretnie przywitał dzieci i ich opiekunów radny miejski Michał Piechel, który sam jest osobą niepełnosprawną i jednocześnie jest doradcą prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. To on był inicjatorem przedsięwzięcia.
Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami rywalizowały w czterech konkurencjach sportowych oraz czterech tzw. aktywnościach rekreacyjnych. Na uczestników czekało przeciąganie liny, rzut piłką, gra w boule i bocci. Poza tym próbują swych sił w strzelaniu z łuku, korfballu oraz mini piłce nożnej i unihokeju. Dodatkowo organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i zabawy. Na początku rywalizacji z dziećmi mierzyła się między innymi senator Alicja Chybicka, wieloletnia szefowa Przylądka Nadziei.
– Dzieci dają nam dorosłym siłę. Uczą odwagi, uczą zawziętości, pokonywania barier i ograniczeń. One działają tak, jak Wrocław chce działać: „bez barier”. Życzę wszystkim tutejszym dzieciom nowych sukcesów, nowych przyjaciół. Dziękuję za to zaproszenie.
We wrocławskich szkołach uczy się 2359 dzieci z niepełnosprawnościami, w tym około 500 z niepełnosprawnością ruchową. Mają zajęcia w 167 klasach integracyjnych. Ta liczba pokazuje, jak ważne jest nie tylko zapewnienie im warunków do edukacji, ale także zabawy i rywalizacji. W Olimpiadzie organizowanej na terenie kompleksu sportowego Ślęzy Wrocław rywalizuje kilkudziesięciu młodych zawodników. Przywitał ich Dominik Golema, dyrektor Biura Bez Barier we wrocławskim magistracie.
– Muszę przy okazji tego wydarzenia wspomnieć o kimś, z kim wielokrotnie rozmawialiśmy, by już nigdy nie było podziału na olimpiady i paraolimpiady. Mówię tu oczywiście o Bartku Skrzynskim, którego marzenie wreszcie stało się rzeczywistością. Bartek zasiał w nas to ziarenko, które wyrosło w postaci tego szczególnego wydarzenia. Chcemy dać mocny sygnał organizatorom światowych igrzysk, że można połączyć w jedną imprezę, pod jednym parasolem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, że oba te wydarzenia powinny się odbywać w jednym czasie. Tu przygotowaliśmy konkurencje, w których niezależnie od poziomu sprawności, mogą na równych prawach wziąć udział wszystkie dzieci – mówił Dominik Golema.
Na zakończenie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył zwycięzcom nagrody.
Współorganizatorami wydarzenia są: Biuro Wrocław Bez Barier, Wrocławski Szkolny Związek Sportowy, MCS Wrocław oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Wrocław