Dziś odbędzie się spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami rządu ws. centrów usług społecznych

W poniedziałek z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu, m.in. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik przypomniał, że projekt centrów usług społecznych realizowany jest obecnie przez kilkadziesiąt samorządów w Polsce.

– Ponieważ w decydującą fazę wchodzą uzgodnienia na forum rządu, jeśli chodzi o decyzje kierunkowe, co do wydatkowania środków na sferę społeczną w następnej perspektywie finansowej – czyli 2021-2027 – potrzebne jest takie spotkanie, by porozmawiać ze stroną rządową na temat kontynuacji projektu centrów (…) zainicjowanego przez Pana Prezydenta

– powiedział Piotr Ćwik.
Przypomniał, że ideą centrów jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych „nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej, (…) by w jednym miejscu te wszystkie obszary były skondensowane i aby można było swoje sprawy skutecznie załatwiać”.
Zaznaczył, że realizacja projektu CUS-ów została przewidziana na trzy etapy.

– Obecnie trwa pierwszy etap, pilotażowy – zgłaszały się do niego samorządy, które były chętne do tego, by CUS-y u siebie tworzyć. Drugi etap to około roczny okres na taką analizę i ewaluację tego projektu i przygotowanie kampanii promocyjnej, jeśli chodzi o CUS-y. Trzeci etap – działanie na rzecz docelowego rozwiązania, czyli utworzenia centrów i ich funkcjonowanie na terenie całego kraju

– wyliczał.
Według Piotra Ćwika, CUS-y będą zasadniczym tematem poniedziałkowych rozmów. – Drugim takim obszarem, o którym będziemy chcieli rozmawiać na części roboczej spotkania, jest ewentualne przygotowanie do prac nad projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami – powiedział. Zauważył, że to temat, o którym wielokrotnie mówił Andrzej Duda. Przypomniał, że zajmowała się nim również prezydencka Rada ds. Społecznych. – Chcielibyśmy tu podjąć pewne działania – dodał.


 

Źródło: Prezydent.pl