Przeglądarka 168/27.09.2022

Choroba zabiera wzrok trójce ich dzieci. Na taki krok zdecydowali się rodzice

Pewna rodzina z Kanady wybrała się na „niekończące się wakacje” po tym, jak u trójki z czworga ich dzieci zdiagnozowano rzadką chorobę genetyczną oczu. „Zamierzam wypełnić ich wspomnienia najpiękniejszymi obrazami” – mówi mama.
Podróż nie ma określonego celu i rodzina planuje na bieżąco, jakie państwo jeszcze zwiedzi.
Czytaj całość na Parenting.pl

Badanie wzroku smartfonem. Pomysł Polaka może pomóc dwóm mld ludzi

Dostęp do tak podstawowej formy opieki zdrowotnej, jak badania okulistyczne, nadal jest poza zasięgiem znacznej części społeczeństwa. Nowe rozwiązania, w tym m.in. możliwość badania wzroku za pomocą tanich urządzeń i przesyłania wyników online, mogą stanowić przełom w leczeniu nawet dwóch mld ludzi na całym świecie.
Czytaj całość na Komputerswiat.pl

Niewidomi pisarze i poeci. Opisują świat, który czują

Homer, Milton, Sue Townsend (pod koniec życia), Jadwiga Stańczakowa, Agnieszka Pietrzyk. Wydawać by się mogło, że to losowo wybrane nazwiska. Antyczny poeta i autorka współczesnych kryminałów stoją w jednym szeregu. Dlaczego? Co ich łączy? Byli i są niewidomymi ludźmi literatury. Na pomysł napisania o nich wpadłem po lekturze kolejnego tomu Mirona Białoszewskiego i informacji o wznowieniu przepięknego „Ślepaka” Jadwigi Stańczakowej.
Czytaj całość na Lubimyczytac.pl

Kaleka, inwalida, ślepy  czy niepełnosprawny?

Przebywając w ostatnich latach w różnych miejscach zarówno z asystentką osobistą lub samemu mam styczność z osobami niepełnosprawnymi jak i również pełnosprawnymi”. Ktoś z moich znajomych, którzy mnie się nie bali w 2012 roku,  zadał mi na początku mojej niepełnosprawności pytanie” sorki jesteś teraz ślepy, kaleka czy niepełnosprawny? Pytanie to podcięło mi nogi. Nie wiedziałem co odpowiedzieć.
Czytaj całość na OX.pl

Francuski startup pracuje nad aplikacją z miejską nawigacją dla niewidomych

Założony przez dwoje francuskich studentów startup SonarVision opracował nawigację, która pozwala samodzielnie poruszać się po wielkim mieście osobom niewidomym. Właśnie testują ją w Paryżu.
Czytaj całość na WNP.pl