Przeglądarka 145/09.11.2021

Niepełnosprawna 31-latka z Olszewki zmarła z niedożywienia i zaniedbania

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu prowadzi śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślnego spowodowania śmierci niepełnosprawnej mieszkanki Olszewki (gmina Jednorożec). Do śmierci przyczynić się miała osoba sprawująca opiekę nad kobietą.
31-letnia Katarzyna D. z Olszewki zmarła 23 października 2021r..
Czytaj całość na Infoprzasnysz.com

WSB sprawdzi dostępność centrów przesiadkowych. Rusza akcja „przesiadka bez barier”

W wielu miastach powstają nowoczesne centra przesiadkowe. Służą przede wszystkim podróżującym komunikacją zbiorową. Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej bierze udział w akcji „przesiadka bez barier”. Ma na celu sprawdzić, czy miejsca te są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na Dziennikzachodni.pl

Audiodeskrypcja po polsku – kino w innym wymiarze

Są tłumaczami ze świata obrazów i przewodnikami umożliwiającymi niedowidzącej publiczności pełne uczestnictwo w kinowym doświadczeniu. Autorzy filmowych audiodeskrypcji na nowo wymyślają dziś kino dla niewidomych.
Polskie kino ma problem z niepełnosprawnością. Nie tylko dlatego, że rzadko opowiada o problemach osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim ze względu na bariery, jakie przez lata stawiało przed osobami niewidzącymi i niesłyszącymi, zamykając im drogę do uczestnictwa w kulturze.
Czytaj całość na Culture.pl

Historia niewidomej biegaczki poruszyła całą Polskę. Co dziś robi Joanna Mazur?

Mówi wprost, że gdy biegnie, nie boi się ciemności. Jest szybka i zwinna jak pantera. Gdyby widziała, może byłaby drugą Szewińską. A może zachwycałaby tańcem jak Isadora Duncan, bo każdy jej występ w Tańcu z Gwiazdami stawał się wydarzeniem i poruszał widzów do łez. W tym roku Joanna Mazur wraz z partnerem Michałem Stawickim zostali podwójnymi paralekkoatletycznymi mistrzami Europy. „Przez ostatnie dwa lata spędziłam z rodziną jakieś 12 dni. Wszystko poświęciłam, by walczyć o medal”, przyznała wzruszona w sierpniu tego roku, po tym jak wraz ze swoim przewodnikiem zajęli 4. miejsce w finale biegu na 1500  m podczas Igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020. Jak dziś wygląda jej życie? Historia uzdolnionej sportsmenki jeszcze kilka lat temu wzruszyła całą Polskę…
Czytaj całość na Viva.pl

Dyrektor PFRON: – Izolacja miała duży wpływ na osoby z niepełnosprawnością

– Lockdown spowodowany pandemią koronawirusa był podwójnym ciosem dla osób niepełnosprawnych – oceniła dyrektor PFRON Marta Mordarska.
Jak mówiła w programie ‘Życie OD NOWA’ na antenie RDN, odebranie im możliwości wyjścia z domu, spotkania się z rówieśnikami, terapeutą czy psychologiem, mogło powodować lub nasilać dodatkowe lęki u osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na RDN.pl

Zdrowie według urzędników. Bez badania mężczyzna stał się mniej niepełnosprawny

Gdy sąd stwierdził, że Adam jest niepełnosprawny w stopniu znacznym, wydawało się, że to koniec długiej walki. Orzecznicy uznali jednak inaczej. I to bez badania.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Fiasko programu „Za życiem”. Raport NIK nie pozostawia na nim suchej nitki

Do raportu NIK w tej sprawie dotarli dziennikarze oko.press. Jak czytamy, wynika z niego, że „program, który miał nieść pomoc najbardziej jej potrzebującym, a zarazem być sztandarowym przykładem polityki prorodzinnej Zjednoczonej Prawicy, był po macoszemu traktowany i przez odpowiedzialne za niego ministerstwa, i przez wojewodów”.
Czytaj całość na WP.pl