Przeglądarka 121/25.05.2021

Nowe przepisy ukrócą draństwo. Koniec z podrabianymi kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych?

Kierowcy, którzy bezprawnie zajmują miejsca dla niepełnosprawnych nie mają wstydu. Niektórzy są bezczelni do tego stopnia, że zamawiają „kolekcjonerskie”, czyli mówiąc krótko nielegalne i podrabiane karty, które lądują za szybą ich aut, dając im alibi w przypadku parkowania na kopertach. Oszustwa mają się skończyć, gdy uda się wdrożyć system, który będzie rejestrował wydawanie kart i umożliwi karanie osób, które posługują się fałszywą legitymacją.
Czytaj całość na SE.pl

Już wkrótce cykl filmowy wspierający osoby niepełnosprawne

Celem cyklu filmowego będą odpowiedzi na pytania osób niepełnosprawnych, dotyczące zatrudnienia.
Ma on na celu odpowiedzi, jak i przybliżenie uprawnień osób z niepełnosprawnością jak i możliwości jakie niesie za sobą zatrudnienie tzw. osoby wykluczonej.
Każdy odcinek będzie poświęcony problematyce, na którą jest albo bardzo mało odpowiedzi bądź…jej brak.
Czytaj całość na Gazetaolsztynska.pl

To będzie pierwsze takie miejsce w Bydgoszczy. Miasto chce wybudować basen rehabilitacyjny

Nowoczesny i pierwszy w mieście basen rehabilitacyjny ma powstać w Bydgoszczy. Z basenu przy Zespole Szkół nr 30 Specjalnych mają korzystać uczniowie szkoły, ale też innych placówek specjalnych oraz dorośli z niepełnosprawnościami. Co ma się znaleźć w środku?
Krytą pływalnię zaprojektowano przy Zespole Szkół nr 30 Specjalnych przy ul. Jesionowej. Na razie nie ma konkretnej daty budowy basenu. Wiele zależy od mieszkańców – każdy może wziąć udział w konsultacjach dotyczących kolejności realizacji miejskich inwestycji.
Czytaj całość na Eska.pl

INNOWACYJNY SYSTEM BIONICZNY PRZYWRÓCI WZROK NIEWIDOMYM?

Firma Pixium Vision SA zdobyła nagrodę HealthTech Award 2020 w kategorii Best Product/Deal za swój bioniczny system wizyjny. Tytuł ten został przyznany podczas MedTech Forum 2021 i wyróżnia najbardziej zaawansowanych innowatorów technologii następnej generacji dla opieki zdrowotnej w Europie.
Nowy bioniczny system wizyjny jest o krok od wejścia na rynek.
Czytaj całość na Interia.pl

Dwa pionierskie zabiegi w szpitalu w Katowicach. Pacjenci odzyskali wzrok

Elżbieta Piela, jako pierwsza w Polsce pacjentka z wrodzonym brakiem tęczówki, przeszła wszczepienie keratoprotezy. Wyzwanie podjęli specjaliści z kliniki okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Dla pacjentki była to ostatnia szansa na odzyskanie wzroku. Udało się, po operacji czyta litery w górnym rzędzie tablicy okulistycznej i samodzielnie wybiera numery w telefonie.
Czytaj całość na Dziennikzachodni.pl