Przeglądarka 106/16.02.2021

„Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami są w przewlekłym lockdownie”

Senat zajmie się sprawą pracy opiekunów niepełnosprawnych. Obecnie, jeśli pobierają państwowy zasiłek, nie mogą pracować nawet dorywczo. Senatorka z Koalicji Obywatelskiej wniosła projekt, który miałby to zmienić. Sylwia Piestrzyńska sprawdziła, czy ma poparcie w partii rządzącej i czy będzie w tej sprawie zgoda ponad podziałami. Materiał magazynu „Polska i Świat”.
Krystyna Łukasiak od 33 lat wychowuje córkę z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. To opieka całą dobę, ale w czasach bez pandemii Ania jeździ na warsztaty terapeutyczne – to czas, który pani Krystyna mogłaby wykorzystać. – Córka pójdzie do warsztatów, a ja mogłabym gdzieś pójść dorobić – mówi kobieta.
Czytaj całość na TVN24.pl

Patrycja Potaczek: Niepełnosprawność to nie koniec świata. Może być inspiracją

O stereotypach dotyczących osób niepełnosprawnych mówi Patrycja Potaczek z Mszany Dolnej, członek Fundacji Brak Barier i autorka bloga ,,Na siedząco”
Od zawsze jeździsz na wózku?
Od urodzenia.
Co to za choroba?
Rozszczep kręgosłupa.
Choroba to temat tabu?
To jeden ze stereotypów.
Niektórzy boją się pytać, by nie sprawić przykrości.
Dla mnie to pytanie jak każde inne, nie mam z tym problemu, ale wiele osób myśli i często tak rzeczywiście jest, że niepełnosprawni wstydzą się swojej niepełnosprawności i nie chcą o niej rozmawiać. Zresztą wielu uważa, że osoby niepełnosprawne siedzą w domu, nie bawią się, nie prowadzą życia towarzyskiego. Ja kilka lat temu wyjechałam do Krakowa na studia, mam mnóstwo przyjaciół. Lubię wyjść do restauracji, do pubu, na piwo.
Czytaj całość na Gazetakrakowska.pl

Rodzice walczą od lat, by stworzyć miejsce terapii zajęciowej, a ma się tam znaleźć siedziba straży miejskiej. Trwa protest w Słupsku

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wraz z nimi i terapeutami protestują w Słupsku. Domagają się, by władze miasta wycofały się z pomysłu przekształcenia budynku dawnego czwartego liceum ogólnokształcącego na nową siedzibę Zarządu Infrastruktury Miejskiej i straży miejskiej.
Rodzice chcą tam stworzyć warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowy dom pomocy. Podkreślają, że o przekazanie budynku, który chcą samodzielnie utrzymywać, walczą od dwóch lat.
Czytaj całość na Radiogdansk.pl

Lekarze i pielęgniarki nie chcą dojeżdżać ze szczepieniami do niepełnosprawnych pacjentów. NFZ ma alternatywny plan

NFZ rozważa utworzenie zespołów wyjazdowych, które zajmą się organizowaniem akcji szczepień w domach osób, które nie są w stanie dojechać do poradni. Na razie jednak nie ma dla nich nawet szczepionek.
O problemach z zarejestrowaniem niesprawnych ruchowo pacjentów na szczepienie przeciwko COVID-19 pisaliśmy już w „Wyborczej”. Szybko okazało się bowiem, że uspokajający komunikat na stronie rządowej o uruchomieniu „mobilnych zespołów szczepiących” jest fikcją.
Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory problemu zdawał się nie dostrzegać. Tłumaczył, że przychodnie, które zadeklarowały udział w Narodowym Programie Szczepień, musiały podpisać zgodę również na szczepienie leżących pacjentów w domach. Praktyka była jednak zupełnie inna.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Scena jak z horroru w Łódzkiem. Niepełnosprawna uwięziona po zmroku na cmentarzu

W czwartek na cmentarzu w Starej Gadce (woj. łódzkie) po zmroku zamknięta została starsza niepełnosprawna kobieta. Z terenu nekropolii wyciągali ją strażacy.
Strażacy otrzymali zgłoszenie o uwięzionej na cmentarzu w Starej Gadce kobiecie w czwartek ok. godz. 17:30. Zapadł już zmrok i cmentarne bramy zostały zamknięte. Nie sprawdzono jednak, czy wszyscy zdążyli opuścić cmentarz. Okazało się, że starsza niepełnosprawna kobieta nadal przebywała na jego terenie i nie była w stanie sforsować bramy.
Czytaj całość na Natemat.pl