Przeglądarka 142/19.10.2021

Po meczu Korony z Widzewem w kierunku niepełnosprawnych kibiców poleciały butelki

Dużym skandalem zakończyło się spotkanie Korony Kielce z Widzewem Łódź. Goście wygrali ten mecz 0:1, a po jego zakończeniu poszli podziękować niepełnosprawnym kibicom, którzy przyjechali im dopingować. Niestety, ale sympatycy „Widzewiaków” mieli zostać obrzuceni butelkami przez fanów Korony Kielce.
Czytaj całość na Swiatsportu.pl

„Interwencja”: znęcał się nad niepełnosprawnym intelektualnie. Napastnik chodzi wolny

Szokujące sceny w Świnoujściu. W połowie września 13-latek dotkliwie pobił dwóch chłopców. Jeden z nich był niepełnosprawny intelektualnie. Oprawca miał bić go przez dłuższy czas, tak że chłopak ledwo dał radę wrócić do domu. Miał połamane żebra i obrzęk płuc. Całe zdarzenie było rejestrowane przez inne dzieci, a nagrania trafiły do redakcji „Interwencji”.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Do ciemności można przywyknąć

– Miałem czas, by oswoić się z myślą, że stracę wzrok. Dziś nie czekam na cud, moje życie ma kolory. Trzydzieści jeden lat zleciało jak jeden dzień – mówi niewidomy alpinista Jerzy Płonka, który jest o jeden szczyt od zdobycia Korony Europy.
Dariusz Faron, WP SportoweFakty: W jaki sposób pan, osoba niewidoma, został alpinistą?
Jerzy Płonka, alpinista: Wszystko zaczęło się od pogrzebu. Miałem przyjaciela, z którym spędzałem dużo czasu – między innymi chodziliśmy po niskich górach. Zachorował na raka kości. Zmarł w wieku 42 lat. Bardzo mnie to zabolało, długo nie mogłem się pogodzić z jego śmiercią. Pierwszy raz na grób poszedłem dopiero dwa lata temu, dziesięć lat po odejściu Staszka. Pamiętam, jak planowaliśmy na osiedlu, gdzie razem pojedziemy. W ogóle nie poruszaliśmy tematu śmierci. Cztery dni później, gdy byłem na pielgrzymce w Częstochowie, dostałem wiadomość, że Staszek nie żyje. Nie poszedłem na pogrzeb. Wymyśliliśmy z grupą znajomych, że ruszamy na Mont Blanc. Chcieliśmy oddać Staszkowi hołd, kochał Alpy. To było z naszej strony totalne szaleństwo.
Czytaj całość na WP.pl

Nauczyciele wyśmiewali dziecko z niepełnosprawnością. Przypadkowo udostępnili nagranie

Zachowanie nauczycieli z jednej z brytyjskich szkół wstrząsnęło internetem. Podczas narady komentowali wygląd uczennicy z niepełnosprawnością. Jeden z nich przypadkowo włączył relację na żywo w telefonie, dzięki której matka dziewczynki o wszystkim się dowiedziała.
Do bulwersującej sytuacji doszło na terenie szkoły podstawowej w Kettering w Wielkiej Brytanii. Nauczyciele zebrali się w gabinecie, aby omówić zasady pracy w czasie pandemii oraz jak zapewnić sobie i uczniom bezpieczeństwo.
Czytaj całość na WP.pl

Mniej pieniędzy w firmach dla niepełnosprawnych

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowoduje, że drastycznie spadnie wysokość wpływów na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). To oznacza, że pracownicy z dysfunkcjami zdrowotnymi nie będą mogli uzyskać pomocy w formie sfinansowania zakupu leków czy pokrycia kosztów dojazdu do pracy.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl