Premiera przewodnika “Doświadczanie przestrzeni”

Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne to projekt realizowany przez Fundację od 2019 roku. Jest to cykl wakacyjnych spotkań, w trakcie których włączamy osoby z niepełnosprawnością wzroku w odbiór i doświadczenie kultury wizualnej- mówią założycielki Fundacji Wielozmysły, Adrianna Lau i Monika Matusiak.
Tematem tegorocznej, już trzeciej edycji jest doświadczanie przestrzeni. Uczestnikami projektu byli członkowie Polskiego Związku Niewidomych w Kozienicach oraz Morągu. W trakcie spotkań dowiedzieli się jak słuchać, aby usłyszeć miasto i jego różnorodne dźwięki. Odkryli również na nowo olfaktoryczną warstwę miast i wspomnień związanych z zapachem. Na podstawie tych doświadczeńpowstały współtworzone przez uczestników audiodeskrypcje miejsc.
W ramach projektu stworzyłyśmy również przewodnik “Doświadczanie przestrzeni”. Jest to zbiór praktyk zachęcający do wielozmysłowego poznawania miasta, jego architektury i przyrody. Odkrywanie krajobrazów dźwiękowych i zapachowych pozwoli na doświadczenie przestrzeni wokół nas z zupełnie innej perspektywy.
Przewodnik w wersji do pobrania właśnie ukazał się na stronie Fundacji. Zapraszamy do zapoznania sięz jego treścią!
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje2021”.


 

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Od 2018 roku jej twórczynie dążą do tego, żeby kultura stała się wrażliwa i otwarta na różnorodne potrzeby. Organizują spotkania, podczas których wypracowują nową, demokratyczną formę poznawania sztuki, łączącą świat osób niewidomych i widzących. Udostępniają dzieła kultury wizualnej, poprzez działania edukacyjne oraz materiały pomocnicze (audiodeskrypcję i tyflografiki). Tworzą przestrzeń, w której każdy – bez względu na niepełnosprawność – będzie mógł doświadczyć sztuki.
Więcej informacji o fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie internetowej
www.wielozmysly.org


 

Źródło: materiały nadesłane