Przeglądarka 113/30.03.2021

Pomóż nam pomagać! Przekaż nam 1 procent podatku

Rozlicz się bezpłatnie on-line i podaruj 1% podatku naszej OPP
Jesteś emerytem rencistą nie musisz rozliczać PIT – wyślij PIT‑OP i przekaż nam Twój 1%
Nieważne, ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi Twój 1%. Przekazując nawet niewielką sumę na działalnosć organizacji pożytku publicznego, udzielasz realnego wsparcia naszym podopiecznym. W ich imieniu jesteśmy Ci wdzięczni.
Nasz numer KRS: 0000662293

Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia psychologicznego!

Przypominamy o możliwości skorzystania ze zdalnego wsparcia psychologicznego. Do Waszej dyspozycji jest nasz ekspert, Pani Ilona Kraśnicka. Zapewniamy pełną anonimowość! Kliknij po więcej informacji!

Problemy ze szczepieniami niepełnosprawnych

79-letnia pani Ludwika jest sparaliżowana po przebytym udarze. Jej syn od dwóch tygodni próbuje zapisać ją na szczepienie przeciwko COVID-19. – Wymaga od nas pan rzeczy niemożliwych – słyszy w odpowiedzi.
Pan Szymon bezskutecznie dzwoni do kolejnych przechodni i punktów szczepień.
– Osoby sparaliżowane są poza systemem szczepień, jestem załamany tą sytuacją. Gdzie ludzkie podejście do pacjenta? – zastanawia się Szymon Bałek.
Czytaj całość na TVN.pl

Świadczenie pielęgnacyjne: Opiekunowie niepełnosprawnych z prawem do emerytury mają problemy

Opiekunowie niepełnosprawnych z prawem do emerytury mają problemy z uzyskaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Przepisy nie pozwalają na wypłatę wynoszącego 1971 zł świadczenia. Matki, które przez większość życia zajmowały się niepełnosprawnym dzieckiem, nie miały jak wypracować wysokiej emerytury. Dlatego, jeśli otrzymują świadczenie z ZUS, to w najniższej wysokości (obecnie 1200 zł).
Czytaj całość na RP.pl

Samorządy nie chcą dowozić niepełnosprawnych uczniów

Nie bliskość miejsca zamieszkania, lecz stopień realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia powinien być kryterium przy wyborze szkoły dla dziecka z niepełnosprawnością. A gmina powinna zapewnić mu transport.
Obowiązek dowożenia dzieci do placówek oświatowych często bywa kością niezgody pomiędzy rodzicami dzieci a władzami samorządowymi. Nierzadko takie spory znajdują finał w sądzie. W gminach, w których szkoły są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania lub są dzieci z niepełnosprawnościami, musi być zorganizowany bezpłatny transport z opiekunem lub wypłacona rekompensata.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Utrata wzroku nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń. „Ja tylko nie widzę”

Niepełnosprawność nie odbiera marzeń. Doskonałym tego przykładem jest Dariusz Borowiak. Niewidomy mężczyzna jest świetnym żeglarzem, do tego zawstydza młodszych i dużo sprawniejszych od siebie kolegów.
Czytaj całość na TVN.pl

Świat mody zapomniał o osobach niepełnosprawnych. Dlaczego?

Świat mody przyjął do wiadomości konieczność pilnych zmian, jeśli chodzi o zrównoważone podejście do produkcji, co poskutkowało m.in. rozwojem rynku odzieży używanej. To zjawisko ma wiele pozytywnych konsekwencji dla klimatu czy nieco bardziej etycznej konsumpcji, jednak nie zaspokaja potrzeb wszystkich klientów. Choć wiele marek i mediów branżowych promuje w kampaniach i na okładkach „ciałopozytywność”, osoby z nadwagą często mają problem ze znalezieniem czegoś dla siebie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z modą dla osób niepełnosprawnych, o których moda zdaje się zupełnie zapominać.
Czytaj całość na RP.pl

Przełamujemy bariery [WYWIAD]

Przedszkole Terapeutyczne Alfa to dziecko Stowarzyszenia Alfa Sport Toruń?
[Seweryn Smorga] Tak, dokładnie. Ojcem chrzestnym utworzenia Stowarzyszenia był toruński MOSiR. Zajmuje się ono szeroko pojętym wsparciem osób niepełnosprawnych – bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności, zwłaszcza w obszarze sportu i rekreacji ruchowej. Naszym celem jest kompleksowe, możliwe wsparcie osób niepełnosprawnych – ich rehabilitacja i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Bez jakichkolwiek barier. W ramach działania sekcji sportowych niepełnosprawni korzystają nieodpłatnie z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej MOSiR.
Czytaj całość na Tylkotorun.pl

„Ta noga mi nie odrośnie”. Mężczyzna po amputacji musi co roku chodzić na komisję ZUS-u

Pan Włodek ma amputowaną nogę. Mimo to po raz kolejny dostał od komisji ZUS-u orzeczenie tylko na rok. – Przecież mi ta noga nagle nie odrośnie! – złości się mężczyzna. ZUS tłumaczy: chodzi o niezdolność do pracy, a nie o sam fakt bycia niepełnosprawnym.
Czytaj całość na Money.pl