Przeglądarka 134/24.08.2021

Jak zarobić na niepełnosprawnych? Załatw im świadczenie pielęgnacyjne

Robert Wyrostkiewicz | W Polsce istnieją firmy, które zbijają kokosy na zasiłkach pielęgnacyjnych. Mówiąc wprost, podmioty te „pomagają” biednym ludziom uzyskać coś, co i tak im się należy od państwa z mocy prawa. I grubo za to kasują.
Ogłaszają się na tablicach pod kościołami, w MOPS-ach, Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. I teoretycznie działają zgodnie z prawem. Tylko dlaczego niepełnosprawni, staruszkowie czy ich prawni opiekunowie nie mogą bez płatnej pomocy radców prawnych, firm, kancelarii otrzymać to, co im się należy?
Czytaj całość na Dorzeczy.pl

Polski Ład PiS: więcej wydatków na osoby niepełnosprawne do odliczenia

W uldze rehabilitacyjnej odliczeniu mają podlegać także m.in. wydatki na pieluchomajtki, pieluchy i wkłady anatomiczne, chłonne majtki, podkłady. Odliczenie będzie jednak limitowe do kwoty 2280 zł rocznie.
Dobra wiadomość dla osób z niepełnosprawnościami oraz podatników, którzy mają je na utrzymaniu. Pakiet zmian podatkowych przygotowanych w tzw. Polskim Ładzie przewiduje poszerzenie katalogu wydatków, które będzie można odliczać w zeznaniu rocznym jako tzw. ulgę rehabilitacyjną. Pierwsza nowa pozycja na liście to wydatki na zakup, naprawę lub wypożyczenie wyrobów medycznych wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.
Czytaj całość na Rp.pl

Mężczyzna pobił 13-latka z niepełnosprawnością. „Jak zobaczył, że nie wstaje, to uderzył”

Do szokującego zdarzenia doszło na stacji benzynowej w Krakowie. To tam dorosły mężczyzna wysiadł z samochodu, a następnie spoliczkował i zwyzywał 13-letniego chłopca, poruszającego się na wózku inwalidzkim. Sprawcy za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara do roku pozbawienia wolności.
Czytaj całość na Onet.pl

POLSKA JEST DOBRYM MIEJSCEM DLA KIBICÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ostatnio poznaliśmy sparaliżowanego chłopaka z Zabrza. Pani z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie spytała nas czy jakiejś niespodzianki nie moglibyśmy dla niego zrobić, bo tylko leży w domu i patrzy w sufit. Teraz uczy się siadać. Wpadliśmy więc na pomysł: może chciałby zobaczyć z nami mecz Górnika? Bardzo się ucieszył. Warto wyciągać takich ludzi, sprawiać, że nie siedzą tylko w domu myśląc o własnym nieszczęściu. Jakie oni mają atrakcje? Ośrodek, rehabilitacja, tyle…
Czytaj całość na Interia.pl

Wdówik: Deinstytucjonalizacja to konieczność

– Osoby korzystające z pomocy instytucji muszą mieć możliwość samodzielnego decydowania choćby o tym, kiedy zgasić światło w pokoju. I czy chcą do śniadania kawę czy herbatę – mówi Paweł Wdówik, wiceminister w resorcie rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Na jakim etapie prac znajduje się zapowiadana reforma orzecznictwa w kontekście osób z niepełnosprawnościami? Z wypowiedzi polityków wynika, że bez tego kroku nie są możliwe inne działania w zakresie poprawy sytuacji osób niesamodzielnych i ich opiekunów.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Taksówkarz w Bydgoszczy odmówił zabrania niepełnosprawnej kobiety. Dlaczego?

– Taksówkarz powiedział, żebym dla niepełnosprawnej córki zamówiła bagażówkę i odjechał z piskiem opon. Poczułyśmy się upokorzone. Moja córka nie jest bagażem! – denerwuje się pani Marzena. Korporacja taksówkowa zarzuty odpiera: – Osoby niepełnosprawne i ich wózki przewozimy samochodami typu kombi lub większymi osobówkami i tylko to mógł zasugerować kierowca.
Czytaj całość na Expressbydgoski.pl

Niepełnosprawni namawiają do szczepień

Podkarpacie nadal należy do regionów, gdzie odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 mieszkańców należy do najniższych w kraju. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 32 proc. populacji, średnia ogólnopolska to 41 proc.
Do przyjęcia specyfiku zachęcają m.in. mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Lubzinie na Podkarpaciu.
Czytaj całość na Radio.rzeszow.pl