Przeglądarka 128/13.07.2021

Manufaktura Pietraszki w Kielcach aktywizuje niepełnosprawnych. „To jest moja pierwsza praca”

Manufaktura Pietraszki w Kielcach – tutaj spełniają się marzenia o pierwszej pracy. To  miejsce szczególnie bliskie osobom dotkniętym niepełnosprawnością. Daje nie tylko zatrudnienie w cukiernictwie czy ogrodnictwie, ale również wiele radości.
Osoby niepełnosprawne często mają problemy ze znalezieniem pracy. Z tego powodu w Kielcach powstała Manufaktura Pietraszki, miejsce, w którym odkrywane są talenty i zdolności chorych.
Czytaj całość na TVN.pl

„Spacer z białą laską” – reportaż Małgorzaty Furgi

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne stałyby się do wykonania czynności dnia codziennego, gdybyśmy nagle stracili wzrok. Codzienna toaleta, przygotowywanie posiłków, dojazd na uczelnię czy do pracy… Mieszkanie musiałoby zostać odpowiednio przystosowane. Ale jak dojechać do pracy, jeśli nie można określić swojego położenia?
Reportaż do wysłuchania na Radioszczecin.pl

Wielki szacunek! Niewidomy Ignacy Widłak wystartował na mistrzostwach polski w BJJ!

Ignacy Widłak może być przykładem nie tylko dla młodzieży! Zawodnik z Kielc udowadnia, że można pokonywać bariery mimo przeciwności losu. Reprezentant Copacabany Kielce jest od urodzenia niewidomy, a mimo to wystąpił w młodzieżowych mistrzostwach polski w BJJ.
W mieszanych sztukach walki również są zawodnicy, którzy mają trudną sytuację, ale udowadniają, że można wszystko! Dobrym przykładem będzie Nick Newell (16-3) ma niewykształcone lewe ramię, jednak mimo wszystko jest w stanie rywalizować ze zdrowymi zawodnikami.
Czytaj całość na MMA.pl

„Szczerze o pieniądzach”: Krzysztof Michałkiewicz o osobach niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne to wielka, ale wciąż nie do końca odkryta siła, która może wzbogacić polski rynek pracy. Nasz kraj według Eurostatu ma najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. W efekcie tego pracodawcy często miesiącami szukają nowych pracowników. Może zatem czas odważniej spojrzeć na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami mówi Krzysztof Michałkiewicz – Prezes PFRON.
Czytaj całość na Interia.tv

Stracił nogę wypadku, żyje sam w dramatycznych warunkach. „Byliśmy w opiece społecznej, panie przyjechały i temat się zakończył”

Niepełnosprawny pan Zdzisław żyje w dramatycznych warunkach. Sąsiedzi mężczyzny twierdzą, że opieka społeczna od lat nie reaguje na ich apele. – To nie są warunki, w których on powinien przebywać choćby przez chwilę – mówi jedna z sąsiadek. Sprawą zainteresowali się reporterzy programu „UWAGA! TVN”.
Czytaj całość na TVN.pl

Oczami niewidomego: bezinteresowność w czasie pandemii

Czy może być coś piękniejszego w człowieku niż chęć niesienia pomocy innym, oraz bezinteresowna gotowość do poświęceń? Chyba nie, pomagać może każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. Jedyne co jest potrzebne, to odrobina dobrej woli i chwila, którą możemy poświęcić dla dobra innych. Jak wyglądała i dalej wygląda właśnie taka bezinteresowna pomoc oraz wolontariat w czasie pandemii koronawirusa COVID-19?
Czytaj całość na OX.pl

Kobiety Sensorycznie Wrażliwe będą zażywać kąpieli leśnych

– Chodzi o to żeby zanurzyć się w ten las, żeby poczuć jego energię, żeby być w tym lesie. Nie tylko przejść od miejsca do miejsca, ale poczuć jego zapach, smak, podotykać darów natury, przytulić się do drzew. – mówi Agnieszka Majnusz – jedna z inicjatorek powstania Grupy Kobiet Sensorycznie Wrażliwych z Katowic i okolic.
Czytaj całość na Infokatowice.pl