Wołomin: W mieście powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne

12 proc. społeczeństwa to osoby niepełnosprawne i państwo ma obowiązek troszczyć się o tych, którzy wsparcia potrzebują – mówiła we wtorek w Wołominie minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas briefingu poprzedzającego przekazanie promesy na ponad 3 mln zł na budowę w mieście Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.
Pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zapewnienie pobytu, opieki i specjalistycznych usług dostosowanych do ich potrzeb – to dwa główne cele programu Centra opiekuńczo-mieszkalne.
We wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik wręczyli na ręce Adama Lubiaka, starosty wołomińskiego, promesę na ponad 3 mln zł na utworzenie Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. W wydarzeniu uczestniczyli też wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
Wsparcie kompleksowe i dostosowane do potrzeb
– Działania na rzecz osób niepełnosprawnych są jednym z priorytetów obecnego rządu i ministerstwa rodziny. To nie są programy tylko na papierze, a programy wdrażane i realizowane. W 2020 r. wydatki przekroczą ponad 27 mld zł – mówiła podczas briefingu prasowego minister Marlena Maląg. Jak przypomniała, jeszcze w 2015 r. było to 15 mld zł.
Ale wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami to nie tylko pieniądze – to zmiana mentalności, systemowe podejście i zwrócenie uwagi na, to czego potrzebują konkretne środowiska.
– Działania rządowe są kompleksowe. Jednym z ważnych działań jest program Centra opiekuńczo-mieszkalne – podkreśliła minister Maląg. Ale to także m.in. asystent osobisty osoby niepełnosprawnej czy opieka wytchnieniowa.
Osoby z niepełnosprawnościami to pełnoprawni obywatele
Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zwrócił uwagę, że 12 proc. społeczeństwa, jakie stanowią osoby z niepełnosprawnościami, to pełnoprawni obywatele, ludzie, którzy chcą normalnego traktowania.
– Mówię to jako osoba niepełnosprawna – dopiero teraz, od 2015 r., sytuacja osób z niepełnosprawnościami realnie się zmienia. Tu nie chodzi tylko o to, że mamy dodatkowe pieniądze. To jest szalenie ważne, ale chodzi przede wszystkim o to, co rząd i pan prezydent zauważyli, że to są obywatele, którzy chcą normalnie żyć i uczestniczyć w życiu społecznym – podkreślił Paweł Wdówik.
Wiceminister Wdówik zaznaczył, że Wołomin jest przykładem samorządu, który dba o osoby z niepełnosprawnościami – nie tylko wkrótce utworzy Centrum opiekuńczo-mieszkalne, ale skorzystał także z programu opieki wytchnieniowej czy asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
– Mieszkańcy tego terenu mają przez swój samorząd zapewnioną możliwość normalnego funkcjonowania w życiu społecznym – powiedział we wtorek w Wołominie Paweł Wdówik.


 

Źródło: MRPiPS