Kalisz: W mieście powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

– Stawiamy na rodzinę, która jest najpewniejszą inwestycją w trwały i stabilny rozwój naszego kraju. Nie zapominamy jednak o osobach niepełnosprawnych oraz seniorach – powiedziała minister Marlena Maląg w Kaliszu. Powstanie tam Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Ministerstwo Rodziny przekazało na ten cel blisko 2,9 mln zł. Centrum zostanie uruchomione już za rok.

Nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne umożliwi włączenie 42 osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej. Pozwoli im na godne i w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie pod opieką wykwalifikowanej kadry opiekuńczo-medycznej oraz korzystanie z zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych.
Powstające na terenie Polski centra opiekuńczo-mieszkalne wspierane są środkami z Funduszu Solidarnościowego utworzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku.  Zapewniają opiekę nakierowaną na potrzeby, stan zdrowia i wiek osób z niepełnosprawnościami.
Od sierpnia 2019 roku na realizację programu dofinansowanie otrzymało w sumie 70 samorządów na kwotę ponad 174,3 mln zł. Łączny budżet na Centra opiekuńczo-mieszkalne w 2022 r. to 145 mln zł.


 

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych