Szwecja: prawie połowa wszystkich ofiar Covid-19 mieszkała w domach opieki

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych ofiar Covid-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, a 70 proc. zgonów w wyniku koronawirusa wśród pensjonariuszy miało miejsce w 40 gminach – wynika z zaprezentowanych we wtorek wstępnych wyników państwowej kontroli.
Przeprowadzona w placówkach opiekuńczych kontrola Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO) wykazała także, że w 91 domach opieki osób starszych doszło do „poważnych niedociągnięć” oraz nieprawidłowości. „Mamy przykłady pensjonariuszy, którzy nie otrzymali indywidualnej oceny stanu zdrowia, ale zastosowano wobec nich ogólną procedurę, nie odpowiadającą ich potrzebom” – oznajmiła szefowa IVO Sofia Wallstroem.
W ten sposób Wallstroem potwierdziła wcześniejsze doniesienia mediów, o istnieniu procedury „aktywnej eutanazji”, polegającej na automatycznym podawaniu chorym na Covid-19 pensjonariuszom środków spowalniających oddychanie, np. morfiny zamiast tlenu. W wielu przypadkach odbywało się to bez obecności lekarza lub jedynie poprzez telefoniczną konsultację, a środki aplikowane były przez pielęgniarki.
Inne nieprawidłowości to – na przykład – przemieszczanie się personelu bez środków ochronnych między zdrowymi i zakażonymi pensjonariuszami, czy problemy z utrzymaniem higieny.
Według IVO w domach opieki, w których wykryto niewłaściwe procedury, przeprowadzone zostaną dalsze kontrole, a w szczególności dokonana zostanie analiza dokumentacji medycznej osób zmarłych na Covid-19.
W Szwecji epidemia koronawirusa szczególnie dotknęła osoby starsze przebywające w domach opieki, zarówno w tych podlegających gminom, jak i placówkach prowadzonych przez prywatne firmy. Według wstępnych statystyk w większym stopniu zakażenia rozprzestrzeniły się w dużych, mających wiele oddziałów domach opieki niż w niewielkich ośrodkach.
Rząd Szwecji zdecydował o powołaniu komisji mającej do 22 lutego 2022 roku ocenić strategię walki z koronawirusem. Jako priorytetową uznano ocenę opieki nad osobami starszymi. Raport w tej sprawie ma powstać do 30 listopada tego roku.
We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o kolejnych 14 ofiarach śmiertelnych Covid-19 w Szwecji, łączny bilans zgonów to 5447. Zdecydowana większość dotyczy osób powyżej 70 lat.
Dotychczas potwierdzono 73 061 przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 283.
Według dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego Johana Carlsona, w Szwecji „mamy do czynienia z malejącym trendem, jeśli chodzi o liczbę nowych zgonów, a także kolejnych potwierdzonych przypadków zakażeń”. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 114 pacjentów. W kwietniu w najbardziej krytycznych tygodniach było ich 500-600.


 

Źródło: PAP / Ze Sztokholmu Daniel Zyśk