Przeglądarka 54/08.07.2020

Manasterz: 73-latka z niepełnosprawnym synem żyją w tragicznych warunkach. Woda zabrała im nawet wychodek

XXI wiek, środek Europy. Niedołężna starsza kobieta mieszka w drewnianym sypiącym się domu pokrytym eternitem z niepełnosprawnym synem! Brak bieżącej wody. Za ubikację służył drewniany wychodek na zewnątrz. Powódź, która przeszła przez Manasterz zabrał tym ludziom resztki godności. Tam nigdy nie było dobrze, teraz jest dramatycznie. Sąsiedzi chcą odbudować dom staruszki u której każdy dzień zaczyna się i kończy łzami.
Czytaj całość na se.pl

Niepełnosprawny wyrzucony z „Lata w mieście”. Szkoła: „Bił i gryzł innych”

Niepełnosprawne dziecko zostało wyrzucone z zajęć „Lata w mieście” w Szkole Podstawowej nr 343 przy Kopcińskiego. – Płakaliśmy oboje, czuliśmy się upokorzeni – mówi nam pani Katarzyna, mama 17-letniego Piotra, dla którego na zajęciach nie było miejsca. Szkoła tłumaczy, że chłopiec był bardzo agresywny.
Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyły zajęcia „Lata w mieście” dla dzieci, które nie mogą nigdzie wyjechać. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy oraz konieczność wniesienia opłaty. Pani Katarzyna, matka 17-latka z autyzmem, zgłosiła się do trzech ursynowskich szkół. Liczyła na to, że syn spędzi w otoczeniu swoich innych miłe chwile.
Czytaj całość na haloursynow.pl

Kołobrzeg: Niepełnosprawni wrócą do pracy w nowych warunkach

Niepełnosprawni w Kołobrzegu mają lepsze warunki do pracy. Trwa rozbudowa zaplecza gastronomicznego w miejscowym Zakładzie Aktywności Zawodowej.
Jest to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym od lat znajdują zatrudnienie.
ZAZ wykorzystując przerwę w pracy wywołaną epidemią COVID-19 rozbudował kuchnię. Marian Jagiełka, prezes kołobrzeskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mówi, że podopieczni nie mogą się już doczekać, kiedy wrócą do pracy w nowych warunkach.
Czytaj całość na radioszczecin.pl

Lipno: Nie palą się do pracy

Radni powiatowi jednogłośnie uchwalili nowy podział środków z PFRON-u. Skierowane na mocy uchwały z 15 maja fundusze do urzędu pracy na zatrudnianie niepełnosprawnych przeznaczyli ponownie do wykorzystania przez PCPR na pomoc niepełnosprawnym.
– Poprzednio uchwaliliśmy podział środków z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych dla Powiatowego Urzędu Pracy z przeznaczeniem na umożliwienie podjęcia pracy, stażów dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, bo taka była prośba prezesa PFRON-u z Warszawy, ja chciałem ją wykonać – mówi starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.
Czytaj całość na lipno-cli.pl

Andrzej Duda najwyraźniej się pomylił. Finansowanie 13 emerytury nie ma nic wspólnego z załataniem luki vatowskiej

Prezydent Andrzej Duda w trakcie debaty w Końskich stwierdził, że rząd pieniądze z załatania luki vatowskiej mógł przeznaczyć na programy socjalne. W jednej tylko kwestii się pomylił. Finansowanie 13 emerytury opiera się o zupełnie inne mechanizmy.
Andrzej Duda podczas debaty w Końskich wydał dobrze –  zaliczył jednak dwie poważne wpadki
Można się spierać co do formy i sposobu organizacji debaty w Końskich przez Telewizję Polską. Trzeba jednak przyznać, że sam prezydent wypadł na niej naprawdę nieźle. W dużej mierze przypominał samego siebie sprzed pięciu lat i poprzedniej kampanii przed wyborami prezydenckimi. Nie oznacza to jednak, że ustrzegł się przed dwiema poważnymi wpadkami.
Czytaj całość na bezprawnik.pl

Wyrzucono go ze sklepu w galerii, bo nie założył maseczki. „Tłumaczyłem, że lekarz mi zabronił”

– Postawiono mi ultimatum: albo zakładam maseczkę, albo mam się wynosić. Na nic była legitymacja inwalidzka i tłumaczenia, że jestem po długiej walce z rakiem, wycięto mi płuco i nie mogę jej nosić – mówi Piotr Pogon, którego wyrzucono z sieciówki w jednej z krakowskich galerii handlowych.
jak mówił wówczas Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, że promuje Kraków w Polsce i na świecie, będąc przy tym szczególnie zaangażowanym w rozwiązywanie trudności osób z niepełnosprawnością.
Piotr Pogon sam jest osobą niepełnosprawną. Od lat walczy z chorobą nowotworową. Jest po resekcji płuca. Jako pierwszy człowiek bez płuca dwukrotnie ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironmana, zdobył cztery szczyty Korony Ziemi, regularnie biega charytatywne maratony i współpracuje z fundacjami Anny Dymnej i Jaśka Meli.
Czytaj całość na wyborcza.pl