W zeszłym roku przewieźli 100 tysięcy pasażerów! Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych w Łodzi świętuje 30 lat działalności


Dowożą dzieci do szkół i szpitali. Dorosłym pomagają dotrzeć do pracy
i przychodni. Pracownicy Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK – Łódź otwierają niepełnosprawnym okno na świat.
Każdego dnia tysiące łodzian korzysta z komunikacji miejskiej. Dojeżdżają do szkoły, pracy czy na zakupy. Nie każdy może jednak wyjść z domu, udać się na przystanek i skorzystać z autobusu czy tramwaju. Dla tych osób 30 lat temu powstał Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych, który pomaga im w codziennym przemieszczaniu się po mieście. Zaczynając od szkoły, uczelnię, służbę zdrowia i wszystkie inne potrzeby, które te osoby chciałyby realizować.
Pracownicy ZPON są nie tylko kierowcami, ale także wykwalifikowanymi opiekunami. Przewozy  realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 6-22 w relacji „drzwi-drzwi”, gwarantując pełną obsługę włącznie z transportem osób na wózkach po schodach.
Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych został powołany w kwietniu 1994 roku, czyli dokładnie 30 lat temu. Łódź była jednym z pierwszych miast w Polsce, które dostrzegło konieczność uruchomienia usługi, która umożliwiłaby osobom z niepełnosprawnościami udział w życiu społecznym oraz realizację ich codziennych zadań.
Głównymi pasażerami Zakładu są dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, uczęszczająca do przedszkoli i szkół. W ubiegłym roku przewieziono rekordową liczbę pasażerów – niemal 100 tys. osób.
Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych dysponuje 23 specjalistycznymi samochodami w tym: 16 pojazdami marki FIAT Ducato, 4 Citroenami Jumper oraz 3 MAN TGE 3.140 w pełni przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych. W latach 2015-2023 Spółka wymieniła 83 proc. taboru (19 pojazdów. Ponadto ZPON posiada w dyspozycji 3 schodołazy kroczące LIFTCAR PT UNI 160, które umożliwiają sprawne i bezpieczne sprowadzenie osób na wózkach po schodach.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi