Fundacja Avalon świętuje Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Na świecie żyje około miliarda osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które napotykają wiele barier, utrudniających im codzienne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Bywa także, że spotykają się z dyskryminacją właśnie z powodu swojej niepełnosprawności. Często zdarza się też tak, że ich specyficzne potrzeby nie są w ogóle zauważane. W rezultacie osoby z niepełnosprawnościami w dużej mierze nie uczestniczą w życiu społecznym na równych zasadach z innymi. Dotyczy to między innymi edukacji, zatrudnienia czy korzystania z transportu i infrastruktury, które w znakomitej większości, w skali świata, nie są nadal dostosowane do ich potrzeb. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami co roku przypada w dniu 3 grudnia i ma za zadanie wspieranie OzN poprzez nagłaśnianie tematu, edukowanie, zmienianie społecznego postrzegania niepełnosprawności oraz szerzenie pomocy w tworzeniu większych możliwości dla ich codziennego życia.

Fioletowe działania z Fundacją Avalon

Fundacja Avalon, jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce, od 16 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Dzisiaj jest to już 13 000 podopiecznych! A 3 grudnia na stałe wpisał się w kalendarzu ważnych dat dla ok 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w naszym kraju. Fundacja Avalon postanowiła uczcić go poprzez różne działania, mające na celu przybliżenie społeczeństwu temat niepełnosprawności oraz zwrócenia uwagi na ich obecność.
„Co najmniej 1 na 10 Polaków na co dzień żyje z niepełnosprawnością. I choć te dane powinny dawać do myślenia to nadal problemy osób doświadczających niepełnosprawności są marginalizowane, często wręcz ignorowane. Jednym z głównych celów Fundacji Avalon jest zmiana społecznego postrzegania niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami. Z doświadczenia codziennej pracy wiemy, że mogą i powinny być aktywne w każdej sferze życia. Mimo niepełnosprawności nie można ich pozbawiać pełnoprawnego uczestniczenia w życiu społecznym. 3 grudnia jest bardzo ważnym dniem dla nas jako organizacji oraz naszych podopiecznych, ich rodzin i wszystkich, którzy należą do tej prawdopodobnie największej mniejszości w Polsce. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić coś więcej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami i uczcić go angażującymi działaniami, takimi jak chociażby  organizacja konkursu fotograficznego, współpraca z różnymi instytucjami, które na ten dzień zmienią swoje logotypy czy świąteczny film nagrany w ramach projektu Helpuj. „- mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

“Nie różnimy się tak bardzo” – konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny “Nie różnimy się tak bardzo” dąży do przełamywania stereotypów dotyczących życia osób z niepełnosprawnościami, rozbudzania wśród społeczeństwa zainteresowania tematami związanymi z niepełnosprawnością. Jego celem jest także rozwijanie wrażliwości artystycznej wśród pasjonatów fotografii na sprawy związane z tematyką niepełnosprawności, zwrócenie uwagi na nierówność w kwestii postrzegania codzienności osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością. Spośród wszystkich nadesłanych prac, w wyniku obrad jury, zostało wyłonionych 10 zdjęć, które 29 listopada zostały opublikowane na Facebooku Fundacji Avalon. W Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami tj. 3 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu poprzez prezentację 4 zwycięskich fotografii.

Świąteczny spot z projektem Helpuj.pl

„Zostań świętym Mikołajem i Helpuj w święta” to spot, nakręcony z okazji 3 grudnia, którego ideą jest szerzenie pomocy dla potrzebujących osób z niepełnosprawnościami.  Fundacja Avalon pragnie w nim przekazać ważną informację – każdy ma marzenia.  Główny bohater, mały chłopiec pragnie otrzymać nowy wózek. Z pomocą przychodzi mu Święty Mikołaj, który doskonale rozumie jego potrzeby, ponieważ sam porusza się za pomocą protezy i kul. Ta scena doskonale obrazuje jak wielką moc pomagania ma w sobie okres świąteczny. To właśnie wtedy ludzie otwierają się na potrzeby innych. „Zostań świętym Mikołajem i Helpuj w święta” zachęca do tego, aby w tym wyjątkowym czasie, dzielić się z potrzebującymi i pamiętać o osobach z niepełnosprawnościami. Tłem muzycznym spotu jest instrumentalna wersja świątecznej piosenki zrealizowanej przez projekt Helpuj.pl, Fundacji Avalon w ubiegłym roku.  Na jego premierę zapraszamy 3 grudnia na kanale YouTube Fundacji!

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski.  Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN, a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 13000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.


 

Źródło: inf. pras.