Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Kultura i nauka w jednym miejscu: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego


Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, związane z długą historią uczelni, nie tylko stawia sobie za cel zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale także dąży do zapewnienia dostępności dla wszystkich odwiedzających, w tym osób niewidomych i słabowidzących.
Początki muzealnej działalności sięgają założenia Uniwersytetu Warszawskiego w 1816 roku. Gabinet naukowy i artystyczny, inicjowany już w 1809 roku, przekształcił się w Muzeum w 1817 roku, z kolekcjami rozwijającymi się w gmachu obecnego Wydziału Historycznego. Mimo przeciwności losu, takich jak zamknięcie uczelni po powstaniu listopadowym i wywóz najcenniejszych zbiorów do Rosji, dążenie do utrzymania dziedzictwa było nieustanne.
W XIX wieku próby ustanowienia instytucji muzealnej połączonej ze Szkołą Główną Warszawską przyniosły powstanie Muzeum Sztuk Pięknych, które przez pewien czas miało powiązania z uczelnią. Jednak brak własnych pomieszczeń spowodował powrót części zbiorów do dyspozycji Uniwersytetu. Dopiero w 1980 roku muzeum otrzymało współczesną formę instytucjonalną.
Obecnie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego mieści się w pałacu Tyszkiewiczów, oferując swoje zbiory oraz specjalne programy zwiedzania. Jednak to, co wyróżnia to miejsce, to jego zaangażowanie w zapewnienie dostępności dla osób niewidomych i słabowidzących.
W ramach innowacyjnego podejścia, muzeum stworzyło specjalną ścieżkę edukacyjną, zaprojektowaną z myślą o tych, którzy chcą zgłębiać historię i zabytki Uniwersytetu Warszawskiego. Ta trasa zwiedzania rozpoczyna się od ekspozycji w muzeum, prowadząc zwiedzających przez najważniejsze fakty związane z dziejami uczelni. Następnie, pod opieką odpowiednio przygotowanych przewodników, uczestnicy odkrywają główne atrakcje uniwersytetu, w tym Pałac Kazimierzowski czy Stary BUW.
Niebagatelnym uzupełnieniem tej ścieżki jest dedykowany przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących. Składa się on z pakietu edukacyjnego oraz folderu promocyjnego, który został opracowany w alfabecie Braille’a, umożliwiając każdemu zwiedzającemu z wadami wzroku korzystanie z niego. W pakiecie znajdują się specjalne tyflograficzne przewodniki do poszczególnych punktów trasy zwiedzania, ułatwiające zrozumienie prezentowanych treści.
Aby skorzystać ze zwiedzania, należy wcześniej zgłosić swoje zainteresowanie:
tel. (22) 55-20-107
e-mail: zwiedzanie@adm.uw.edu.pl

Kontakt

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście 32
00-927 Warszawa
www.muzeum.uw.edu.pl