Stellantis i Hype przedstawiają pierwszą flotę 50 wodorowych taksówek przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych w Paryżu

Stellantis, pierwszy na świecie producent pojazdów użytkowych i osobowych napędzanych wodorem na rynek masowy, oraz Hype, niezależny operator w dziedzinie mobilności wodorowej, ogłosili zawarcie partnerskiej współpracy w zakresie dostaw i zarządzania pojazdami wodorowymi. Pierwszym etapem współpracy będzie dostawa, już w 2023 roku, pierwszej partii 50 bezemisyjnych taksówek do transportu osób niepełnosprawnych w Paryżu.
Wyżej wymienione pojazdy, które mogą pomieścić 5 pasażerów, w tym jedną osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, lub 6 pasażerów bez wózka inwalidzkiego, zostały specjalnie dostosowane w oparciu o pasażerską wersję modeli Peugeot e-Expert i Citroën ë-Jumpy, produkowanych w fabryce Stellantis w Hordain, w regionie Hauts-de-France we Francji.
Samochody zasilane wodorem oferowane przez  Stellantis są idealne do intensywnego użytkowania przez firmy zajmujące się transportem osób, dzięki zasięgowi wynoszącemu 400 km, 3-minutowemu czasowi tankowania, zerowej emisji i swojej bezkompromisowości w zakresie ładowności pojazdu.
Bezemisyjna technologia zapewnia maksymalną dostępność floty. Samochody te są w 100% elektrycznymi „hybrydami”, składającymi się z rozsądnej wielkości akumulatora i wodorowego systemu ogniw paliwowych, dzięki czemu są idealne do wprowadzenia na dużą skalę. Jest to kolejna charakterystyka potwierdzająca ich wyjątkowość.
Dysponując unikalną organizacją, bezkonkurencyjną na rynku, opartą na setkach przeszkolonych kierowców i wysokiej widoczności, firma Hype tworzy organizację zajmującą się obsługą osób o ograniczonej sprawności ruchowej, gwarantując stałą dostępność, dostosowaną do potrzeb i wysokiej jakości usługę, a także aplikację do rezerwacji z dostępem priorytetowym oraz kompleksowe, szczegółowe raporty w czasie rzeczywistym na temat użytkowania pojazdów.
W zakresie partnerskiej współpracy, Stellantis i Hype planują wprowadzić do oferty do 1000 wodorowych taksówek PRM do końca 2024 roku. Te potencjalne dodatkowe pojazdy są związane z uzyskaniem specjalnej licencji operacyjnej „Parisian PRM taxi” wprowadzanej obecnie przez władze francuskie.
Taka oferta umożliwiłaby realizację najważniejszych strategicznych priorytetów określonych przez rząd francuski: szybką poprawę ilości i jakości usług transportowych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, przyspieszenie transformacji energetycznej dzięki bezemisyjnym środkom transportu (Crit’Air 0) oraz wzmocnienie działalności przemysłowej w zakładzie Stellantis w Hordain, w regionie Hauts-de-France we Francji.

„Jesteśmy dumni, że dzięki pojazdom Peugeot e-Expert Hydrogen i Citroën ë-Jumpy Hydrogen możemy dalej umacniać naszą pozycję lidera w dziedzinie bezemisyjnych lekkich samochodów dostawczych, dzięki naszej współpracy z firmą Hype, skoncentrowanej na osobach o ograniczonej sprawności ruchowej”.

Xavier Peugeot, dyrektor BU LCV Grupy Stellantis

„Bardzo się cieszę z pierwszej dostawy 50 wodorowych taksówek Peugeot i Citroën przystosowanych do transportu osób niepełnosprawnych w Paryżu w ramach naszej współpracy ze Stellantis, która stanowi kolejny, ważny krok w rozwoju Hype i budowie francuskiego przemysłu wodorowego. Nowa, bezkonkurencyjna na rynku flota pojazdów pozwoli rozszerzyć na większą skalę nasze bezemisyjne usługi dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, najpierw na terenie paryskiej metropolii, a następnie w pozostałych regionach, odpowiadając jednocześnie na wymogi w zakresie ekologii i zdrowia publicznego oraz cele industrializacji we Francji. Hype zapewni także dostęp do tej bezemisyjnej usługi innym operatorom taksówek, w szczególności niezależnym kierowcom i wypożyczalniom”.

Mathieu Gardies, dyrektor generalny i założyciel firmy Hype


 

Źródło: PressRoom Stellantis