Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Skarbnica Pomorskiej Historii i Sztuki

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło swoją działalność w 1924 roku, a od tego czasu stało się znaczącą instytucją kultury na Pomorzu Środkowym. Z początku, tradycję po niemieckich muzealnikach przejęli Polacy, a w 1948 roku placówka otworzyła swoje podwoje, przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 cennych obiektów. Od tamtego czasu zbiory muzeum znacznie się rozrosły, licząc obecnie ponad 30 000 muzealiów oraz księgozbiór z ponad 22 000 woluminami. Muzeum Pomorza Środkowego cieszy się sławą posiadania największej na świecie kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, która powstała dzięki inicjatywie wieloletniego dyrektora muzeum, polskiego historyka sztuki Janusza Przewoźnego.
Placówka mieści się w kompleksie budynków położonych w centrum miasta, który obejmuje:

  1. Zamek Książąt Pomorskich – czynny od 1965 roku. W zamku prezentowane są stałe ekspozycje, w tym krypty Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów, zabytki sztuki sakralnej z kościołów regionu słupskiego oraz obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańców. Przez wiele lat gościła również największa na świecie kolekcja prac plastycznych Witkacego. Ponadto na zamku organizowane są często zmieniane wystawy czasowe.
  2. Młyn Zamkowy – czynny od 1968 roku. To dział etnograficzny muzeum, gdzie prezentowane są ekspozycje dotyczące kultury materialnej dawnej ludności autochtonicznej regionu oraz pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.
  3. Spichlerz Richtera – przeniesiony z innego miejsca w mieście i włączony w obręb muzeum dzięki wsparciu niemieckiemu. Obecnie mieści biura muzeum oraz prezentowane są wystawy czasowe, w tym w herbaciarni.
  4. Brama Młyńska – miejsce, w którym znajduje się pracownia konserwatorska.
  5. Biały Spichlerz – prezentuje największą na świecie kolekcję prac plastycznych Witkacego oraz sztukę współczesną. Wystawa poświęcona jest także powojennemu Słupskowi.
  6. Czerwony Spichlerz – obecnie nieużytkowany i oczekuje na remont (stan na 2020 rok).
  7. Dworek – stylizowany budynek z XX wieku, w którym znajdują się biura muzeum.

Warto podkreślić, że muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory, w tym obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, rzemiosło artystyczne, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Dodatkowo placówka może poszczycić się zbiorem specjalnym, obejmującym starodruki, kartografię i archiwalia.
W okresie letnim, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, muzeum organizuje na Rynku Rybackim w Słupsku przed Spichlerzem Richtera wyjątkowy Jarmark Gryfitów. Wydarzenie to przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów, oferując handel starociami, numizmatami, książkami, wyrobami jubilerskimi z bursztynu oraz wyrobami bartniczymi. Ponadto odwiedzający mogą zobaczyć pokazy walk średniowiecznych oraz występy artystyczne.

Muzeum Pomorza Środkowego – Dostępność dla Osób Niewidomych i ze Specjalnymi Potrzebami

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku to miejsce, które dba o dostępność dla wszystkich zwiedzających, w tym również dla osób niewidomych i ze specjalnymi potrzebami. Placówka oferuje szereg udogodnień, które umożliwiają cieszenie się sztuką i historią regionu także osobom o ograniczonej percepcji wzrokowej.
W Białym Spichlerzu, znajdującym się w kompleksie budynków muzeum, umieszczono dwie tyflografiki, specjalnie zaprojektowane dla osób niewidomych. Te tzw. „rysunki dotykowe” pozwalają wizualizować prezentowane dzieła, dzięki czemu osoby niewidome mogą lepiej zrozumieć ich formę i kontekst artystyczny.
Dla tych, którzy preferują naukę przez dotyk, w Białym Spichlerzu oraz w Zamku i Młynie Zamkowym, udostępniono wybrane obiekty do dotykania, oznaczone przez obsługę muzeum. Ta innowacyjna inicjatywa pozwala zwiedzającym poczuć strukturę i detale niektórych eksponatów, co niesamowicie wzbogaca doświadczenie zwiedzania.
Kolejnym znaczącym ułatwieniem jest audiodeskrypcja, z której można skorzystać w Białym Spichlerzu przy wystawach od pierwszego do czwartego piętra. Audiodeskrypcja to opis wizualny, który jest dostępny w formie dźwiękowej i umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym lepsze zrozumienie wystaw i eksponatów.
Ważnym atutem Muzeum Pomorza Środkowego jest także akceptacja psów asystujących i przewodników. Osoby korzystające z pomocy zwierząt mogą z łatwością zwiedzać wszystkie budynki muzealne.
Już od 2019 roku Biały Spichlerz został zaprojektowany z myślą o dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami. Zniesienie barier pionowych i poziomych, przeszklona winda, wyraźny system identyfikacji graficznej, multimedia z napisami w języku polskim i angielskim oraz tyflografiki to tylko niektóre z usprawnień.
Muzeum Pomorza Środkowego nie spoczywa na laurach i planuje kolejne inwestycje, aby jeszcze bardziej zwiększyć dostępność swoich obiektów. Przykładem jest planowana rewitalizacja Czerwonego Spichlerza, która będzie prowadzona z uwzględnieniem potrzeb osób ze specjalnymi wymaganiami. W projekcie przewidziano m.in. windę i czytaki dla osób niewidomych w czytelni bibliotecznej.

Kontakt

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ul. Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk
www.muzeum.slupsk.pl