28 MARZEŃ… TYM RAZEM STARTUJE Z GIŻYCKA!


Grupa niepełnosprawnych osób, wraz z opiekunami, w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła realizację projektu „28 marzeń niepełnosprawni w drodze na Zachód”. W czasie dwóch pieszych wypraw pokonali trasę od granicy z Litwą (okolice miejscowości Dusznica) przez Sejny, Suwałki, Olecko, Kruklanki, by 19 sierpnia zameldować się w Giżycku.
Dziennie pokonywali ok. 20 km w spiekocie i deszczu. Wędrowali sami, podziwiając piękno otaczającej przyrody, „spotykając się” z kulturą, tradycją i zwyczajami regionu.
Szczęśliwi i dumni dotarli do celu
W wędrówce towarzyszyli im także przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy z Sejn, prowadzonego przez Regionalne Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych, z którymi  mieli przyjemność miło spędzić czas na integracyjnym ognisku i przejść wspólnie trasę z Sumowa do Rosochatego Rogu.
Wędrował z nimi burmistrz m. Działdowo, p. Grzegorz Mrowiński z małżonką. Spotykali się z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców terenów przez które przechodzili, jak i lokalnych samorządów, jak w przypadku Urzędu Miasta Olecko, czy Urzędu Miasta Giżycko, które informowało o tej inicjatywie na stronach internetowych miasta.
Codzienny wysiłek związany z pokonywaniem tylu kilometrów dał się każdemu z uczestników we znaki. Nie obyło się bez pęcherzy, otarć, co w połączeniu ze spiekotą i ogólnym fizycznym zmęczeniem utrudniało wędrowanie. Jednakże pomimo ogromnego wysiłku jakiego się podjęli i jaki ponieśli, szczęśliwi i dumni dotarli do celu.
Plany na 2024
Na ten rok zaplanowane mają dwie kolejne wyprawy w ramach projektu. Już 22 czerwca, a więc dzień po zakończeniu roku szkolnego, wyruszą w trasę. Swoje wędrowanie do celu rozpoczną w Giżycku, by przez kolejne dni dwóch wypraw (VI/ VIII) przez Dziewiszewo, Kętrzyn, Gizewo, Biskupiec, Barczewo, Olsztyn, Ruś, Pluski, Nidzicę dotrzeć 15 sierpnia w swoje rodzinne strony tj. do Działdowa. Pokonają tym samym łącznie ok. 350 km.
Niepełnosprawne osoby z Działdowa po raz kolejny udowadniają, że mogą naprawdę wszystko. Tylko trzeba dać im szansę. Mają też ogromną nadzieję, że staną się inspiracją dla innych; dla tych, którzy szukają pomysłu na własną aktywność bądź tych, którzy chcą w tym pomagać innym.
Swoim samozaparciem, odwagą, siłą woli potwierdzają, że…
w GRUPIE SIŁA,
RAZEM MOŻNA WIĘCEJ,
RAZEM MOŻNA WYŻEJ,
RAZEM MOŻNA DALEJ,
RAZEM JEST ŁATWIEJ.


 

Źródło: inf. pras. / UM Giżycko