Globalna konferencja opieki wytchnieniowej ISBA tym razem we Wrocławiu

12-14 września 2023 roku, Wrocław stanie się centrum międzynarodowej wymiany doświadczeń z zakresu opieki wytchnieniowej, gromadząc ponad 200 specjalistów i osób zaangażowanych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami. Concordia Design będzie gościć prestiżowe wydarzenie – Globalną Konferencję Opieki Wytchnieniowej, organizowaną przez International Short Break Association (ISBA).
ISBA to globalna inicjatywa, która od 27 lat stanowi platformę do wymiany doświadczeń osób indywidualnych, decydentów, organizacji oraz świata nauki w obszarze polityki społecznej i wsparcia rodzin i osób z niepełnosprawnościami. W Polsce „short break” jest lepiej znane jako „opieka wytchnieniowa” i zyskuje coraz większą popularność w życiu opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Tegoroczna konferencja, która odbędzie się we Wrocławiu, skupi się na kilku kluczowych celach i tematach:

  1. Rozwój doświadczeń i wymiana wiedzy dotycząca sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
  2. Promocja innowacyjnych i pionierskich rozwiązań z całego świata, które stanowią inspirację dla twórców usług społecznych dla rodzin.
  3. Zwiększenie dostępu do specjalistycznej wiedzy, umożliwiającej rozwijanie różnorodnych ofert usług wytchnieniowych, czerpiących z międzynarodowych doświadczeń.
  4. Stworzenie przestrzeni do budowania relacji z profesjonalistami gotowymi do współpracy i dzielenia się swoją wiedzą.

Pełny program konferencji oraz szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia pod adresem www.isba.me.
Organizatorzy konferencji to istotne podmioty trzeciego sektora, takie jak Fundacja Imago, Stowarzyszenie Bonitum, Fundacja Potrafię Pomóc oraz Fundacja Ładne Historie. Ich głównym celem jest wsparcie rodzin i opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami, umożliwiając im regenerację psychiczną i fizyczną, odciążenie od codziennych obowiązków oraz lepsze funkcjonowanie w różnych aspektach życia.
Piotr Kuźniak, Prezes Fundacji Imago i Prezydent ISBA, podkreśla, że opieka wytchnieniowa to nie tylko wsparcie dla opiekunów, ale również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych działania, które są niezwykle istotne dla ich dobrostanu.
Aleksandra Ciechanowicz, Prezes Stowarzyszenia BONITUM, dodaje, że opiekunowie często poświęcają swoje życie na rzecz bliskich, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im możliwość wytchnienia.
Adam Komar, Prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, podkreśla, że opieka wytchnieniowa to unikalna forma wsparcia, która zasługuje na uwagę ze względu na grupę osób, o której często się zapomina. To rodziny, które poświęcają swój czas na opiekę nad swoimi bliskimi, a opieka wytchnieniowa daje im potrzebną przerwę.
Maria Zięba, Prezes Fundacji „Ładne Historie”, wyraża nadzieję, że Concordia Design Wrocław stanie się miejscem innowacji, szukania nowych rozwiązań, ale również przestrzenią do wspólnych przeżyć i emocji.
Konferencję wspierają Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Miasto Wrocław. Wydarzenie to stanowi unikalną okazję do zwiększenia świadomości i współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.


 

Źródło: inf. pras.