Ta niewidoma lekarka pokazuje, że utrata wzroku nie zamyka drogi do realizacji marzeń

Utrata wzroku w młodym wieku nie powstrzymała doktor Reshmi od realizacji swoich celów, o których zawsze marzyła, ale stała się stymulantem jej sukcesu.

– Wiele osób wciąż z niedowierzaniem pyta mnie, jak osoba niewidoma może pracować jako lekarz i leczyć swoich pacjentów – mówi dr Reshmi Pramod, siedząc w swoim biurze w szpitalu i centrum badawczym Jeevaniyam Ayurveda.

Dziś dr Reshmi Pramod jest dyrektorem generalnym i założycielem szpitala i centrum badań „Jeevaniyam” Ayurveda, który specjalizuje się w leczeniu dzieci z autyzmem i porażeniem mózgowym.

– W 2004 roku straciłam wzrok z powodów zdrowotnych. Już jako dziecko cierpiałam na wysoką krótkowzroczność i światłowstręt. Moim największym marzeniem było zostać lekarzem i przekazać moją wiedzę społeczeństwu. Ale w moim stanie nie byłam pewna, czy będę mogła pracować, czy nie. Właśnie wtedy udało mi się skontaktować z niedowidzącym lekarzem ze Stanów Zjednoczonych, który był ekspertem w dziedzinie endoskopii. Ta interakcja zainspirowała mnie do tego, by zgłębić tajniki Ajurwedy.

(Ajurweda – system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest uznawana od 1979 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię.System Ayurvedy postrzegany jest jako pseudonauka w związku z łączeniem zjawisk empirycznych z koncepcjami metafizycznymi – przyp. Wikipedia)

Zaangażowanie społeczne, opieka ajurwedyjska i autyzm

Te słowa w pewien sposób określają życie zawodowe Reshmi Pramod. Jej własnymi słowami to jej zaangażowanie na rzecz społeczeństwa pobudziło jej pragnienie specjalizacji w zakresie autyzmu i innych schorzeń neurorozwojowych u dzieci za pośrednictwem Ajurwedy. Aby osiągnąć sukces, którym może się pochwalić dzisiaj, musiała włożyć w to ogromny wysiłek. Przez ponad 10 lat koncentrowała się na zdobywaniu nowych umiejętności, takich jak uczenie się różnych programów komputerowych, które pozwoliłyby jej poprawić biegłość w temacie.
Po nauce Ayurvedy Reshmi rozpoczęła pracę w Bolgatty w 2006 roku, aw wolnym czasie pisała artykuły publikowane w internecie. Tak narodził się „Jeevaniyam”. Zaczęło się jako mała strona internetowa, którą Reshmi opracowała później jako platformę do konsultacji online. W ciągu następnych kilku lat rozwinęła ten pomysł i przekształciła go w wieloaspektową instytucję. Oprócz bycia szpitalem i ośrodkiem badawczym „Jeevaniyam” koncentruje się również na rozwoju umiejętności młodych mężczyzn i kobiet, co zwiększa ich szanse na znalezienie odpowiedniej pracy.


 

Źródło: mathrubhumi.com