Para Prezydencka z wizytą w Rwandzie. Odwiedzili Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Kibeho


Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podczas wizyty w Rwandzie odwiedzili Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Kibeho.
Jak przypomniał Andrzej Duda, kiedyś Nelson Mandela powiedział, że przeciwko niesprawiedliwości świata i nierównościom między ludźmi najsilniejszą bronią jest edukacja. – Z całego serca dziękuję siostrom, władzom Rwandy i władzom lokalnym za to, że ta szkoła tutaj jest i niesie edukację, bardzo szczególną edukację – podkreślił.
Prowadzenie takiej szkoły wymaga wyjątkowych umiejętności ze strony kadry pedagogicznej, ale także zrozumienia problemu i niezwykle wizjonerskiego spojrzenia ze strony władz centralnych i lokalnych – ocenił.

– Cieszę się, że ta szkoła istnieje tutaj, w Rwandzie jako swoista córka, naszej polskiej szkoły, polskiego ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Laskach, który stanowi naszą wielką polską dumę i tradycję ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża założone przez bł. siostrę Różę Czacką – powiedział Andrzej Duda.
Pomysłodawczynią założenia Ośrodka dla Niewidomych Dzieci w Kibeho była siostra Rafaela Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Plan utworzenia placówki został zatwierdzony przez rząd Rwandy, zaś środki finansowe na jej budowę przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ośrodek rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2008 roku, kiedy przyjęto pierwszą grupę dzieci. W 2009 roku powstała szkoła podstawowa jako pierwsza szkoła dla osób niewidomych w Rwandzie.
Z dumą i wzruszeniem przybyliśmy tutaj z żoną, bo wiemy, że kiedy siostra Rafaela zaczynała realizację swojej misji wspierała ją bardzo mocno Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Pierwsza Dama Polski, która była patronką tego przedsięwzięcia – podkreślił Prezydent.
Zwrócił uwagę, że ten projekt był od samego początku wspierany przez polskie władze, także finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodał, że Polska cały czas systematycznie wspiera Ośrodek.


 

Źródło: Prezydent.pl