Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach otwiera nowoczesne Centrum Laserowego Leczenia Oczu


Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach z dumą ogłasza otwarcie jednego z najnowocześniejszych miejsc laserowego leczenia oczu w ramach projektu o wartości 19,5 mln złotych. Nowe Centrum Laserowego Leczenia Oczu jest częścią ambitnego przedsięwzięcia pn. „Utworzenie Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach”, współfinansowanego głównie ze środków budżetu województwa śląskiego na lata 2023-2025.
Uroczystego otwarcia dokonali Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, radna Sejmiku Alina Bednarz, Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, oraz prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.
Projekt o wartości prawie 19,5 mln złotych to nie tylko inwestycja w nowoczesny sprzęt medyczny, ale również w rozwój kadry medycznej. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił znaczenie tej inwestycji dla poprawy jakości życia pacjentów: „To komfort pracy i doskonałe narzędzia dla lekarzy, ale przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia pacjentów. Cieszę się, że udało nam się sprawić, by ten szpital dalej funkcjonował, a teraz otwiera się na nowe możliwości i wierzę, że okulistyka będzie jego bardzo silną stroną.”
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zaznaczył, że dzięki inwestycjom w nowoczesne Centrum Laserowego Leczenia Oczu zwiększana jest jakość usług medycznych nie tylko dla mieszkańców Katowic, ale i całego regionu. Szpital dysponuje teraz innowacyjną aparaturą medyczną, w tym tomografem komputerowym, ultrasonografem, laserem diodowym czy angiografem szerokokątnym, co pozwala na stosowanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia oczu.
Prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki, podkreślił, że Centrum Laserowego Leczenia Oczu to niezwykłe miejsce, najlepiej wyposażone w regionie: „Dzięki tej inwestycji mamy gdzie leczyć pacjentów w komfortowych warunkach.” Szpital zakupił również najnowocześniejsze na świecie urządzenie OCT Optos Silverstone, umożliwiające doskonałe obrazowanie oka bez konieczności rozszerzania źrenic.
Planowane prace na rok 2024 obejmują roboty budowlane, instalacje sanitarne i elektryczne w Poradni Okulistycznej, Centralnej Rejestracji, Banku Tkanek oraz „Klinice Jednego Dnia”, co pozwoli na zwiększenie liczby przyjmowanych pacjentów. Projekt skupia się nie tylko na nowoczesnym sprzęcie, ale także na edukacji nowych specjalistów, co przyczyni się do dalszego rozwoju procedur leczenia oczu.


 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego