Audiodeskrypcja i zniżki na bilety dla osób niewidomych. Zbliża się 4. Przegląd Piosenki Przegiętej w Katowicach

Ogłoszono pełny program Przeglądu Piosenki Przegiętej. Dedykowany twórczości osób LGBT+ festiwal odbędzie się w Katowicach po raz czwarty w dniach 28 kwietnia – 3 maja. Sześciodniowe wydarzenie wypełnią koncerty, dj-sety, drag, burleska, stand up oraz warsztaty i spotkania.
Wydarzenie, które do tej pory odbywało się w formule jednodniowej, rozrosło się do rozmiaru pełnoprawnego festiwalu, w trakcie którego na scenach pojawi się ponad 50 wykonawców. Łączy ich znajdujące się w nazwie festiwalu „przegięcie”.

– Przegięcie to przesada, radosne odstawanie od normy, ale czasem też niedopasowanie czy łamanie tabu. Chcemy dać przestrzeń twórczości, która właśnie jest taka: przegięta w każdym znaczeniu tego słowa

– mówi stojący za wydarzeniem kolektyw Śląsk Przegięty.
Większość występów odbędzie się 28 i 29 kwietnia w klubie Królestwo. W trakcie dwóch imprezowych dni zobaczymy m.in. przegląd queerowego rapu (Aljas, SUSK, Olo CBD), showcase młodych talentów polskiego dragu, przygotowaną przez Lady AnnMart Śląską Scenę Burleski (wystąpią m.in. Gąsiu i Lady Fox) czy koncerty Rafa Skowrońskiego i jednej z najpopularniejszych polskich drag queens Shady Lady.
Dwudniowe bilety na imprezy w klubie Królestwo w cenie 129 zł można kupić w Going. W dniu imprezy będą kosztowały 150 zł, na bramce będą dostępne również bilety jednodniowe w cenie 80 zł.

Audiodeskrypcja i ekologia

Kolektyw Śląsk Przegięty po raz kolejny udostępnia swoje wydarzenie osobom niewidomym. Wszystkie występy dragowe i burleskowe 28 i 29 kwietnia w klubie Królestwo będą opatrzone audiodeskrypcją na żywo. Dla osób niewidomych oraz ich asystentów przygotowano specjalne bilety zniżkowe w cenie 50 zł za dwa dni i 30 zł za jeden dzień. Będzie je można kupić bezpośrednio na bramce w klubie.
We współpracę nad Przeglądem Piosenki zaangażował się również Śląski Ruch Klimatyczny, który w ramach festiwalu przygotuje Wegańską Kuchnię Społeczną (29 kwietnia, g. 15.00, Dom Śląski) oraz włączy się w ekologiczny piknik (2 maja, g. 15:00, Park Kościuszki). Śląski Ruch Klimatyczny wspiera też tworzenie wydarzenia w duchu zrównoważonego rozwoju i ekologii.

– Dzięki tej współpracy chcemy przypominać, że zabawa na festiwalu nie powinna odbywać się kosztem natury. Wybór wegańskiego jedzenia czy rezygnacja z plastikowych kubków to działanie, które może podjąć każda osoba

– mówi Śląsk Przegięty.

Literatura, stand up, warsztaty i spotkania

Dzięki wsparciu Funduszu dla Odmiany wszystkie wydarzenia poza klubem Królestwo będą darmowe. W niedzielę 30 kwietnia o godz. 11.00 w kawiarnio-księgarni Black Woolf odbędzie się literacki drag brunch, w trakcie którego drag queens Twoja Stara i Graża Grzech będą czytały wyimki z queerowej literatury.
Tego samego dnia o 20:00 w kluboczajowni Teoria odbędzie się Przegięty Stand Up z Lulą Pink. To wyjątkowe wydarzenie w całości skupione na stand upie osób nieheteronormatywnych. Wystąpią Angela Getler, Cindy Wink, Olli i Vujo de la Cruz.
Wydarzenia warsztatowe odbywać się będą w szkole jogi Joga Życia. Uczestniczyć będzie można w warsztatach ze świadomej zgody w relacji z sobą i innymi, z audiodeskrypcji wydarzeń dragowych, a także warsztatach regeneracyjnych czy teatralnych. Organizatorki przygotowały też m.in. jam taneczny i queer slow dating, czyli okazję do poznania nowych osób, niekoniecznie w kontekście romantycznym.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na Going.


 

Źródło: materiały nadesłane