AiSee: Nowe inteligentne urządzenie dla niewidomych od naukowców z Singapuru

Coraz częściej zauważamy, jak sztuczna inteligencja (SI) wpływa na różne aspekty naszego życia, a teraz także staje się wsparciem dla osób z zaburzeniami wzroku. Zespół badawczy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) zaprezentował nowatorskie urządzenie pomocnicze noszone na ciele, nazwane AiSee, które ma rewolucjonizować codzienne życie osób niewidomych.
AiSee, rozwinięte przez zespół z Wydziału Informatyki NUS, to przystępne cenowo urządzenie, które pozwala osobom z zaburzeniami wzroku „widzieć” przedmioty wokół nich dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Jednak to nie tylko kolejna para okularów z kamerą – to innowacyjne podejście do tworzenia urządzeń wspomagających.
Wprowadzone po raz pierwszy w 2018 roku i stopniowo ulepszane przez pięć lat, AiSee ma na celu pokonanie trudności związanych z identyfikacją przedmiotów, które są kluczowe zarówno dla prostych, jak i złożonych decyzji. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, AiSee korzysta z zaawansowanych technologii SI, aby umożliwić użytkownikom bardziej naturalną interakcję z otoczeniem.
Wiodący badacz projektu, Associate Professor Suranga Nanayakkara z NUS Computing, wyjaśnia, że ​​AiSee wychodzi naprzeciw obawom osób z zaburzeniami wzroku dotyczącym noszenia okularów z kamerą. Zamiast tego, urządzenie korzysta z dyskretnego słuchawkowego systemu przewodzenia kostnego, eliminując niechęć do noszenia dodatkowego sprzętu.
AiSee składa się z trzech kluczowych komponentów: „oko”, czyli mikrokamera rejestrująca pole widzenia użytkownika; „mózg”, oparty na chmurze algorytm SI przetwarzający obrazy i interaktywny system pytań i odpowiedzi; oraz „głośnik”, który wykorzystuje technologię przewodzenia kostnego, umożliwiając odbieranie informacji dźwiękowej przy jednoczesnym dostępie do dźwięków z otoczenia.
Proces działania AiSee jest prosty – użytkownik trzyma przedmiot, aktywuje wbudowaną kamerę, a następnie za pomocą SI AiSee identyfikuje obiekt i udziela dodatkowych informacji na życzenie użytkownika. Co istotne, AiSee działa jako samodzielny system, nie wymagając parowania z dodatkowymi urządzeniami, co odróżnia go od innych noszonych urządzeń pomocniczych.
Naukowcy z NUS obecnie prowadzą rozmowy z SG Enable w Singapurze w celu przeprowadzenia testów z udziałem użytkowników z zaburzeniami wzroku, co pozwoli na dalsze dostosowanie i ulepszenie funkcji AiSee.
Dodatkowo, firma B.P. De Silva Holdings Pte Ltd wspiera projekt hojnym darem w wysokości 150 000 dolarów singapurskich, co świadczy o ich zaangażowaniu w społeczną odpowiedzialność biznesu.


 

Źródło: National University of Singapore