Australia: Opracowano inteligentne buty dla niewidomych, które ostrzegą przed niebezpieczeństwem

W obecnych czasach jesteśmy nieustannie śledzeni przez różnego rodzaju autonomiczne systemy, monitoringi miejskie czy też aplikacje mobilne, co nierzadko przysparza nam wiele stresu. Niemniej jednak często zamiarem rozwoju urządzeń opartych na sztucznej inteligencji jest zwiększenie wygody naszego życia.
Ostatnie lata przyniosły wysyp nowych pomysłów na zwiększenie mobilności i samodzielności osób niewidomych, by mogły one się poruszać w przestrzeni publicznej bez asysty osoby trzeciej. Były inteligentne białe laski, okulary, które do niedawna można było zobaczyć tylko w filmach science fiction, robotyczne psy przewodniki i wiele innych kosmicznych rozwiązań. Teraz przyszedł czas na inteligentne buty dla osób niewidomych.
Tak jest w przypadku nowo zbudowanej technologii inteligentnego obuwia australijskiej firmy Tec-Innovation, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i czujniki ultradźwiękowe do pomocy osobom niedowidzącym lub niewidomym w wykrywaniu przeszkód w odległości do czterech metrów.
InnoMake to technologia mająca stanowić alternatywę dla powszechnej od dziesiątek lat białej laski. Inteligentne buty powiadamiają osobę niewidomą za pośrednictwem wibracji o tym, że zbliża się do przeszkody. Dodatkowo po sparowaniu butów ze smartfonem za pomocą Bluetooth, użytkownik otrzymuje ostrzeżenia dźwiękowe.
Firma Tec-Innovation nawiązała współpracę z australijskim Uniwersytetem Technicznym w Grazu w zakresie opracowania systemów opartych na AI wzorowanych na sieciach neuronowych zdolnych do oceny informacji dostarczanych przez kamery i czujniki.


 

Źródło: Wonderfulengineering.com