Kanada: Międzynarodowy zespół naukowców opracował metodę leczenia perforacji rogówki bez konieczności przeszczepu

Zespołem naukowców kierował May Griffith, badacz z Maisonneuve-Rosemont Hospital Research Center, który jest powiązany z Université de Montréal i jest członkiem CIUSSS de l’Est-de-l’Île-de-Montréal.
Wyniki tego międzynarodowego projektu zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Science Advances.
prace zespołu doprowadziły do opracowania skutecznego i dostępnego rozwiązania o nazwie LiQD Cornea do leczenia perforacji rogówki bez potrzeby jej przeszczepiania”.
To dobra wiadomość dla wielu pacjentów, zważywszy na deficyt dawców rogówki na całym świecie. Do tej pory u pacjentów znajdujących się na liście oczekujących na przeszczep, stosuje się zabieg polegający na usuwaniu perforacji za pomocą specjalnego super kleju klasy medycznej, ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe, ponieważ często jest źle tolerowane przez oko i konieczny jest przeszczep.
Syntetyczny, biokompatybilny i adhezyjny ciekły hydrożel, LiQD Cornea, jest nakładany jako płyn, ale szybko przylega i żeluje się w tkance rogówki. LiQD Cornea sprzyja regeneracji tkanek, tym samym lecząc perforacje rogówki bez potrzeby przeszczepu.


 

Źródło: www.soundhealthandlastingwealth.com