„Mortal Kombat 1” najbardziej dostępną grą dla niewidomych na Międzynarodowym Festiwalu Dostępnych Gier Video FIVI

W ostatnich dniach odbył się Międzynarodowy Festiwal Gier Wideo Dostępnych (FIVI) w Cuenca, podczas którego wyeksponowano znaczny postęp w dziedzinie dostępności w grach. W ramach tegorocznej edycji, tytuł „Forza Motorsport” został uhonorowany nagrodą „Here We All Play” za najbardziej inkludującą grę wideo. Z kolei „Mortal Kombat 1” został uznany za najbardziej dostępną grę dla osób niewidomych, zdobywając prestiżową nagrodę „VideocieGOTY”. Natomiast „Brok The Investigator” zasłużył sobie na miano najlepszej narracyjnej gry wideo, zdobywając nagrodę „Choose Your Own Inclusive Video Adventure”.
Te nagrody są uznaniem dla wysiłków i poświęcenia deweloperów, którzy tworzą gry dostępne dla każdego, niezależnie od umiejętności. Choć „Forza Motorsport” i „Mortal Kombat 1” trafiły na rynek w 2023 roku, wersja na PC „Brok The Investigator” jest dostępna na Steam od sierpnia 2022 roku, z opcjami dostępności wprowadzonymi dopiero w marcu 2023 roku.
Festiwal, stworzony przez Sergio Verę, założyciela projektu Videociegos, we współpracy z Delią Millán, dyrektorem Fablab Cuenca i American Space Quixote, stał się platformą podnoszenia świadomości na temat niepełnosprawności poprzez inkludujące gry wideo. W trakcie wydarzenia, około 600 studentów z Cuenca uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez Verę, mających na celu ukazanie znaczenia inkluzji w grach wideo.
Ponadto, badacze uniwersyteccy Carme Mangirón i María Eugenia Larreina przedstawili prezentacje dotyczące postępów w dostępności w grach wideo. Podkreślili oni znaczenie ciągłego doskonalenia dostępności, aby wszyscy gracze mogli cieszyć się tą formą rozrywki.
Podczas festiwalu zaprezentowano również hiszpańską grę „Dark Atlas: Infernum”, dowodząc, że nawet niewielkie niezależne produkcje mogą być wyposażone w opcje dostępności. Warto dodać, że aktor Lorenzo Beteta, znany z roli Joela w „The Last of Us”, oraz Lluis 4K, twórca hiszpańskiej społeczności dla serii Naughty Dog, dzielili się spostrzeżeniami na temat rewolucji dostępności zapoczątkowanej przez „The Last of Us: Part II Remastered”.
Podsumowując, Międzynarodowy Festiwal Gier Wideo dla Wszystkich pokazał postępy w dziedzinie dostępności w przemyśle gier. Nagrody i różnorodne aktywności tego wydarzenia przyczyniły się do podniesienia świadomości o istotności inkluzji w tej branży, promując bardziej dostępne i zróżnicowane doświadczenia z elektroniczną rozrywką.


 

Źródło: Aroged.com