Ponad tysiąc osób skorzysta ze wsparcia w ramach programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością w województwie Podlaskim

W tym roku aż 1055 mieszkańców województwa Podlaskiego otrzyma cenne wsparcie dzięki rządowemu programowi Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością. Informację tę przekazał wojewoda Jacek Brzozowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek.
W ramach tego programu, asystenci nie tylko pomagają w codziennych obowiązkach związanych z prowadzeniem domu czy utrzymaniem higieny, ale także stanowią wsparcie w komunikacji z otoczeniem oraz umożliwiają aktywność społeczną, a nawet uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Wojewoda podkreślił, że tegoroczna alokacja środków na program wynosi prawie 22 miliony złotych, co ma przynieść korzyści dla regionu.
W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele samorządów, takich jak burmistrzowie Arkadiusz Nowalski (Sejny) i Piotr Siniakowicz (Siemiatycze), wójtowie Józef Dymerski (Mały Płock) i Krzysztof Marcinowicz (Juchnowiec Kościelny), oraz starosta powiatu zambrowskiego Zbigniew Jach.
Program obejmie 50 podlaskich gmin i siedem powiatów.
Tegoroczna edycja programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością to już piąta inicjatywa rządowa, która ma na celu umożliwienie większej liczbie osób z niepełnosprawnościami skorzystania z pomocy asystentów. Niektóre samorządy, jak Juchnowiec Kościelny czy Siemiatycze, uczestniczą w programie od samego początku.
Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz, podkreślił znaczenie programu dla polityki społecznej gminy, wyrażając radość z udziału w corocznych edycjach i wierząc, że program będzie kontynuowany również w kolejnych latach. Inicjatywa ta z pewnością przyczyni się do poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnościami w regionie, zaznaczając obecność rządu w trosce o najbardziej potrzebujących.


 

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku