Gdzie jest najbardziej dostępna plaża w Polsce? Oczywiście w Sopocie!

Sopocka plaża przy wejściu nr 23 zwyciężyła w rankingu na najbardziej funkcjonalną i dostępną plażę, zdobywając prestiżowy certyfikat dostępności na sezon letni 2022. Certyfikat to wynik udziału miasta w programie „Plaże dla Wszystkich”.


 

Ten tekst czytasz dzięki uprzejmości redakcji portalu miejskiego miasta Sopot.


 

Fundacja Machina Zmian realizuje jedyny w Polsce Program Certyfikacji „Plaże dla Wszystkich”, sprawdzający polskie plaże pod względem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach. To inicjatywa, która zmienia oblicze polskiego wybrzeża, pokazując, że dostępność jest potrzebna nam wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, rodzinom z dziećmi, kobietom karmiącym i każdej osobie, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo i szeroki dostęp do kąpieli słonecznych.
Oprócz Sopotu, certyfikat dostępności na sezon letni 2022 otrzymały: Gdynia (wejście na plaże nr 6) i Gmina Jastarnia (wejście na plażę nr 48).

Co w Sopocie doceniła komisja certyfikacyjna?

Plaża przy wejściu nr 23 zdobyła 83 na 100 punktów w ramach kryteriów certyfikacyjnych. Jest to najwyższa nota! „Sopot szczególnie wyróżnia się świetnie zorganizowaną infrastrukturą, miejscami odpoczynku, dostępnym molo i placami zabaw, a także dostępnymi punktami gastronomicznymi. To gmina, która doskonale rozumie ideę dostępności DLA WSZYSTKICH, szeroko definiując grupę odbiorców i odbiorczyń dostępnych rozwiązań, przy czym nie wyłącznie jako osoby z niepełnosprawnościami” – czytamy w uzasadnieniu.
– Nagrodzona plaża przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach. Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Najnowszym udogodnieniem jest materiałowe zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed zbytnim słońcem  – dodaje wiceprezydentka.

Kiedy plaża jest dostępna?

Plaże można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Jednym słowem wszyscy – bez wyjątków. A więc ważne są różnorodne udogodnienia dla każdej z grup odbiorców i odbiorczyń, takie jak odpowiednie wejście na plaże, oznakowanie, infrastruktura – przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.
Program certyfikacji
Gminy, które podjęły wyzwanie i zgłosiły się do programu, mogły skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekspertek, szkoleń, konsultacji czy projektu architektonicznego dostępnej plaży w 3 różnych wariantach, dostosowanych indywidualnie do warunków finansowych i lokalizacyjnych gminy. Program był wdrażany partycypacyjnie, wspólnie z samorządami i mieszkańcami/mieszkankami, dzięki czemu uwzględniał głosy i potrzeby różnych osób. W efekcie plaże, które ostatecznie otrzymały certyfikat, są inwestycjami nie tylko dostępnymi, ale również bezpiecznymi.
– Chęć udziału w programie certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” zgłosiliśmy w styczniu tego roku – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. – Uczestniczyliśmy w webinariach i spotkaniach dotyczących dostępnej plaży, przygotowywaliśmy projekt, a pod koniec maja przeprowadziliśmy konsultacje społeczne. Rozmawialiśmy o wizji dostępności plaż dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności i potrzeb, bowiem zależy nam, by z pięknych terenów nad morzem mógł korzystać każdy mieszkaniec i turysta. Dlatego bardzo ucieszyła nas informacja o zdobyciu przez Gminę Miasta Sopotu I miejsca w programie i prestiżowego Certyfikatu Dostępnej Plaży.
Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.


 

Źródło: UM Sopot