Ręka przyszłości: Robotyczny czytnik Braille’a zdolny do dwukrotnie szybszego czytania niż człowiek


Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali robotyczny czujnik, wykorzystujący techniki sztucznej inteligencji (SI), zdolny do czytania alfabetu Braille’a z prędkością około dwukrotnie większą niż większość ludzi. Zespół badawczy z Uniwersytetu Cambridge skorzystał z algorytmów uczenia maszynowego, by nauczyć robota szybkiego przesuwania się po wierszach tekstu w alfabecie Braille’a. Wyniki są imponujące – urządzenie czytało tekst zapisany pismem punktowym z prędkością 315 słów na minutę przy blisko 90% dokładności.

Choć ten robotyczny czytnik Braille’a nie został jeszcze dostosowany jako technologia wspomagająca poprawę funkcjonalności osób niepełnosprawnych, badacze zauważyli, że wysoka czułość wymagana do czytania Braille’a czyni go idealnym do testowania w zakresie rozwoju robotycznych rąk lub protez o porównywalnej czułości do opuszków palców ludzkich. Planuje się również skalowanie tej technologii do rozmiaru dłoni humanoida.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „IEEE Robotics and Automation Letters” pod tytułem „High-speed tactile Braille reading via biomimetic sliding interactions”. Alfabet Braille’a, nazwany od swojego wynalazcy Louisa Braille’a, francuskiego wizjonera, który stracił wzrok w wyniku wypadku w dzieciństwie, to system opracowany w 1824 roku, oparty na alfabecie francuskim. Kolejne rewizje, zwłaszcza ta z 1837 roku, stanowiły pionierskie kroki w historii binarnego systemu pisma w erze nowożytnej.
Badania koncentrują się na próbie replikacji czułości opuszków palców ludzkich w robotycznych dłoniach, co stanowi wyzwanie inżynieryjne. Zespół pod kierunkiem Prof. Fumiya Iidy z wydziału inżynierii Uniwersytetu Cambridge pracuje nad rozwiązaniem tej kwestii, a robotyczny czytnik Braille’a stanowi krok w tym kierunku.
Czujnik używany przez badaczy wyposażony jest w kamerę w swojej „opuszce” palca i czyta tekst, korzystając z połączenia informacji z kamery i czujników. Wprowadzono algorytmy uczenia maszynowego, dzięki którym robotyczny czytnik jest w stanie „rozmyć” obrazy przed próbą rozpoznania liter. Wyniki testów są imponujące – robotyczny czytnik Braille’a czytał z prędkością 315 słów na minutę przy dokładności 87%.


 

Źródło: University of Cambridge