Lębork: Specjalny czytnik dla osób z dysfunkcją wzroku i przyjazna strona internetowa. Starostwo otwiera się na osoby z niepełnosprawnością

W Lęborskim Starostwie trwa sukcesywne wdrażanie rozwiązań czyniącym urząd przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Do już istniejących udogodnień dołączyło kolejne przydatne urządzenie oraz nowa organizacja strony internetowej.
Czytnik automatyczny Zoomax Snow to kolejne urządzenie, które usprawni korzystanie z usług urzędu – tym razem osobom niedowidzącym. Urządzenie będące połączeniem wysokiej jakości tabletu ze skalibrowaną podstawą i oprogramowaniem OCR automatycznie przetwarzającym tekst na mowę mechaniczną pozwoli osobom niedowidzącym odczytać wszelkiego rodzaju instrukcje, teksty drukowane drobną czcionką, a także instrukcje wypełniania urzędowych dokumentów. Zoomax Snow 12 to przenośna lupa elektroniczna, która zapewnia prawdziwą niezależność wizualną osobom niedowidzącym. Umożliwia łatwiejsze czytanie, pisanie, a nawet skanowanie zawartości całej strony. Dzięki cechom, takim jak 12-calowy wyświetlacz Full HD, powiększenie do 19x oraz prosty interfejs jest to sprzęt przydatny w wielu sytuacjach, w których odczytanie tekstu może być problemem. Szczególnym ułatwieniem jest udźwiękowienie przycisków fizycznych jak i tych na dotykowym ekranie. Dzięki stabilnej podstawie z doświetlonym obszarem roboczym, możliwe jest położenie oglądanego obiektu pod kamerą urządzenia, a także pisanie odręczne.
Snow 12 rozpoznaje ponad 20 języków i czyta je męskim lub damskim głosem syntezatora.
Strona internetowa Powiatu Lęborskiego została wyposażona w szereg udogodnień, poprawiających czytelność i interakcję z odbiorcą. Do dyspozycji, oprócz standardowego trybu graficznego, jest tryb tekstowy, wysokokontrastowy, przyjazny interfejs zmiany wielkości czcionki oraz przywracanie ustawień standardowych tekstu.


 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Lęborku