Nie uwierzycie! Handlował końmi, grał na skrzypcach, grał w karty i budował drogi! Poznajcie historię niewidomego Johna Metcalf’a


John Metcalf, znany jako Blind Jack of Knaresborough, był nie tylko wybitnym skrzypkiem, pływakiem i graczem w karty, ale także pionierem budowy dróg podczas Rewolucji Przemysłowej. Urodzony 15 sierpnia 1717 roku w Knaresborough w Yorkshire, Anglia, Metcalf stracił wzrok w wieku sześciu lat na skutek ospy. Jednak jego życie było pełne niesamowitych wydarzeń, które udokumentował tuż przed swoją śmiercią.
Metcalf zdobył sławę głównie w okresie między 1765 a 1792 rokiem, gdy zbudował około 180 mil (290 km) dróg płatnych głównie na północy Anglii. Jego praca przyczyniła się do uznania go za jednego z ojców nowoczesnych dróg. Jego dokonania są upamiętnione nazwą pubu, pomnikiem w centrum Knaresborough oraz częścią drogi A658 w Harrogate nazwanej „John Metcalf Way”.
Metcalf urodził się w biednej rodzinie, ale mimo utraty wzroku rozwijał się jako muzyk, handlarz koni, a także zajmował się nurkowaniem, polowaniem i grą w karty. Jego życie osobiste również było burzliwe, biorąc pod uwagę ucieczki i tajemnicze śluby.
Przed rozpoczęciem kariery w roli budowniczego dróg, Metcalf pracował jako przewoźnik, a po rozpoczęciu budowy kanałów wodnych jako alternatywy dla transportu drogowego, przeszedł na emeryturę w 1792 roku. Jego niesamowite umiejętności w budowie dróg, w tym zdolność do przekraczania bagien za pomocą nietypowych technik, ugruntowały jego reputację jako wybitnego inżyniera.
Metcalf zmarł w wieku 92 lat 26 kwietnia 1810 roku w swoim domu w Spofforth, gdzie został pochowany. Jego dziedzictwo zostało uwiecznione w postaci pomnika w Knaresborough i nazwy „John Metcalf Way” dla części drogi A658. Jego życie to nie tylko opowieść o niezwykłych osiągnięciach, ale także o determinacji, pasji i przełamywaniu wszelkich przeciwności losu.


 

Źródła informacji: johnmetcalf.co.uk / Science Source / EnglishHistory.net