Ten kieszonkowy brajlowski czytnik będzie dostępny na rynku jeszcze w tym roku

Źródło: Boldbusiness.com


 

Wiele osób niewidomych nadal używa alfabetu Braille-a, jako jedynej techniki odczytywania tekstu. Szybko rozwijająca się technologia cyfrowa pozwala obecnie na korzystanie z pisma punktowego nie tylko tradycyjną metodą zapisywania i odczytu na papierze, ale również na różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych i to z roku na rok na coraz mniejszych.
Nieliczne urządzenia obecnie dostępne na rynku, które są w stanie konwertować treści cyfrowe na alfabet Braille’a, są dużych rozmiarów, co utrudnia ich przenoszenie, a dodatkowo tak drogie, że przekraczają budżet większości ludzi. Najnowszy gadżet wielkości myszy komputerowej pozwala osobom niewidomym czytać tekst na laptopie, iPadzie lub iPhonie, przesuwając urządzenie od lewej do prawej lub wybierając opcję „automatycznego przewijania”, która przenosi je do następnej linii. Mogą również pomijać linie, akapity lub strony za pomocą pojedynczego, podwójnego lub potrójnego kliknięcia przycisku.
Został stworzony przez trzech inżynierów, jednego elektryka, jednego mechanika i jednego informatyka, którzy zdobyli fundusze w konkursie technologicznym, aby zamienić swój pomysł w rzeczywistość.
Urządzenie działa poprzez przesyłanie treści cyfrowych przez Bluetooth do odbiornika wielkości myszy komputerowej, który następnie przekształca go w alfabet Braille’a.
Monitory brajlowskie, które mogą odczytywać treści cyfrowe, podnoszą zaokrąglone szpilki ponad powierzchnię matrycy, dając możliwość odczytania ich jako litery i słowa za pomocą dotyku.
Starsze urządzenia, które wykorzystują Bluetooth do konwersji treści cyfrowych na alfabet Braille’a, kosztują od 1000 do ponad 6000 dolarów, ale twórcy Bonocle twierdzą, że jest on wystarczająco mały, aby zmieścić się w kieszeni lub małej torebce i będzie sprzedawany za około 350 dolarów.
„Bonocle jest znacznie bardziej przenośny i pozwala na większą integrację osób niewidomych ze społeczeństwem, zamiast izolować je w odrębnej grupie” – powiedział jeden z wynalazców, Ramy Abdulzaher, 25 lat.
„Jednym z najważniejszych czynników wpływających na dostępność urządzenia jest jego koszt, dążymy zatem do zapewnienia Bonocle wszystkim osobom niewidomym i udostępnienie naszego czytnika w przystępnej cenie było jednym z naszych głównych priorytetów”.
Jak działa Bonocle?
Urządzenie pozwala osobom niewidomym czytać tekst na laptopie, iPadzie lub iPhonie
Może konwertować tekst na serię znaków brajlowskich zaprojektowanych do czytania przez osoby niewidome.
Znaki są odczytywane dotykiem na specjalnym wyświetlaczu u góry czytnika Bonocle.
Wyświetlacz składa się z sześciu okrągłych kropek, które można podnosić lub opuszczać w różnych kombinacjach, aby wyświetlić różne słowa lub litery.
Podłączając czytnik Bonocle do telefonu lub laptopa przez Bluetooth, treści cyfrowe mogą być przesyłane do czytnika i konwertowane na znaki brajlowskie.
Czytnik można umieścić nad tekstem wyświetlanym na ekranie telefonu, aby umożliwić użytkownikowi poruszanie się po stronie, tak jak czytają, ręcznie lub nawet pomijając wiersze i sekcje lub ustawienie „autoscroll”.
„Nie tylko można go używać do odczytywania treści w czasie rzeczywistym, ale urządzenie może również przechowywać książki w pamięci wewnętrznej, aby można je było przeczytać w dowolnym momencie.
Abdelrazek Aly, lat 25, informatyk w zespole, uważa, że ​​tylko ulepszanie technologii zachęci osoby niewidome i niedowidzące do nauki brajla i poprawy ich życia.
Powiedział: „Widzieliśmy problemy, na które napotykają osoby niewidome i jak rynek spowolnił jeśli chodzi o innowacje. Można powiedzieć, że od trzydziestu lat, nie pojawiły się żadne innowacyjne rozwiązania”.
„Rządy próbują propagować alfabet Braille’a, ponieważ pomaga on osobom niedowidzącym w znalezieniu zatrudnienia. Przyjazna dla użytkownika i niedroga technologia Braille’a jest bardzo potrzebna pod każdym względem.„