Technologiczna ewolucja: Alibaba realizuje misję poprawy życia osób z niepełnosprawnościami

Grupa Alibaba zaangażowana jest w poprawę życia milionów Chińczyków z niepełnosprawnościami – tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Fundację Alibaba w poniedziałek. Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, około 15% światowej populacji zmaga się z różnymi formami niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej lub poznawczej, co obejmuje aż 85 milionów osób w samych Chinach.
Pomimo stanowienia tak dużej grupy społeczeństwa, wiele codziennych narzędzi i usług nie uwzględnia ich specjalnych potrzeb. W odpowiedzi na to wyzwanie, w 2023 roku Alibaba postanowiła skorzystać z nowoczesnych środków technologicznych, aby zwiększyć dostępność na swoich platformach e-commerce i nawigacyjnych, a także stworzyć realne rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnościami.
Te inicjatywy pozytywnie wpłynęły również na rosnące pokolenie osób starszych w Chinach, stanowiące niemal jedną piątą populacji kraju. „Technologia może poprawić jakość życia, oferując bardziej wygodne, sprawiedliwe i inkludujące usługi” – podkreślił Sun Lijun, Partner Alibaba i Przewodniczący Fundacji Alibaba, w raporcie zatytułowanym „Ambicje i Działania Alibaba na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2023”.
Fundacja Alibaba, założona w 2011 roku i finansowana z 0,3% przychodów firmy, skupia się na zrównoważonym rozwoju i wsparciu dla potrzebujących w Chinach.
Jedną z kluczowych inicjatyw jest rozwinięcie zakresu platformy nawigacyjnej Amap, która teraz oferuje planowanie dostępnych tras dla osób z niepełnosprawnościami. Narzędzie to umożliwia unikanie schodów czy możliwość skorzystania z takich udogodnień jak windy dostępne dla osób na wózkach, i jest dostępne w 30 chińskich miastach, w tym Pekinie, Szanghaju, Shenzhen i Guangzhou. Ponadto, narzędzie to odegrało kluczową rolę w tworzeniu 24 milionów tras bez barier w ciągu pierwszego roku działania, a podczas Złotego Tygodnia w 2023 roku wygenerowało imponującą liczbę 1,57 miliona dostępnych ścieżek.
W dalszej części działań, Alibaba zwróciła uwagę na specjalne potrzeby osób niewidomych i niedosłyszących. Wiele aplikacji Alibaba przeszło aktualizacje, aby uczynić ich układy i funkcje dostępnymi dla osób z zaburzeniami wzroku i słuchu. Użytkownicy z zaburzeniami wzroku mogą teraz korzystać z funkcji czytania ekranu na platformie wyszukiwania informacji Quark i strony podróżniczej Fliggy. Równocześnie osoby z zaburzeniami słuchu mogą oglądać specjalnie dostosowane filmy i programy telewizyjne na usłudze rozrywkowej Youku.
Aplikacja do robienia zakupów online Tmall została wyposażona w technologię rozpoznawania optycznego znaków (OCR), aby obsłużyć ponad 320 000 użytkowników z zaburzeniami wzroku w roku finansowym 2023. Funkcja OCR skanuje około 100 milionów obrazów rocznie, przekształcając je w informacje tekstowe, które komputer może odczytać na głos.
Warto również zauważyć, że zdolności słuchowe i wzrokowe często zmniejszają się wraz z wiekiem, dlatego platforma handlowa Taobao wprowadziła „tryb seniora” w swojej aplikacji mobilnej. Ta wersja oferuje usługi asystenta głosowego, większe czcionki i prostszy układ, co ułatwia korzystanie z aplikacji starszym użytkownikom.
Podczas Azjatyckich Igrzysk Paraolimpijskich w Hangzhou w zeszłym roku, technologie te zostały zaprezentowane światu. Platformy Alibaba nie tylko ułatwiały dostępność do wydarzenia poprzez rezerwacje dostępnych przejazdów, transmisje online filmów bez barier i cyfrowego awatara do tłumaczenia języka migowego, ale także zaprezentowały tłumacza języka migowego Xiaomo. Ta technologia, rozwijana przez dwa lata, umożliwiła uczestnikom Igrzysk z zaburzeniami słuchu komunikację, przeglądanie harmonogramów wydarzeń i wiele innych.
Wiosną tego roku, ponad 60 sportowców z ponad 20 krajów w Azjatyckiej Wiosce Paraolimpijskiej doświadczyło transformacyjnej mocy produktów egzoszkieletowych, które pozwalają im stanąć lub chodzić. To kolejny etap innowacyjnych działań Alibaba, które zdają się przynosić realne korzyści społecznościom z niepełnosprawnościami, starzejącym się obywatelom i wszystkim, którzy mogą napotykać na trudności w codziennym życiu.


 

Źródło: Alibaba Foundation