Ghana: Historyczna nominacja na Uniwersytecie Cape Coast. Niewidomy wykładowca na Wydziale Prawa

Uniwersytet Cape Coast (UCC) uczynił kolejny krok w kierunku inkluzji edukacyjnej, mianując pana Carruthersa Tetteha, niewidomego mężczyznę, na stanowisko wykładowcy na Wydziale Prawa. Decyzja ta weszła w życie w grudniu 2023 roku, a od tego czasu pan Tetteh prowadzi zajęcia z Prawa Karnego i Systemu Prawnego Ghany.
Jego nominacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności akademickiej, a także zyskała uznanie na platformie X, gdzie wielu internautów podzieliło się swoją radością z tego historycznego momentu. To bez wątpienia kamień milowy dla Uniwersytetu Cape Coast, który świadczy o zaangażowaniu w kształcenie oparte na zasadach równości.
Pan Tetteh podkreśla, że od dzieciństwa pasjonował się prawem. Jego życiowym celem stało się reprezentowanie tych mniej uprzywilejowanych, co nadal stanowi fundament jego zaangażowania. Jego historia staje się inspiracją dla wielu, ukazując, że mimo utraty wzroku w wieku 11 lat z powodu niepożądanej reakcji na leki, nie poddał się i spełnił swoje marzenie.
Mężczyzna jest absolwentem UCC z wyróżnieniem w 2015 roku, pan Tetteh uzyskał także stopień prawniczy LLB z pierwszą klasą. Jego pierwszy dzień nauczania na Wydziale Prawa był dla niego nie tylko okazją do dzielenia się wiedzą, ale również szansą na ustanowienie właściwego tempa. Był pierwszym studentem z zaburzeniami wzroku przyjętym na ten wydział, co dla niego było dodatkowym wyzwaniem do pokonania.
Choć na początku nie zdał egzaminu wstępnego do Ghana School of Law, wytrwałość, dyscyplina i konsekwencja sprawiły, że w 2020 roku został przyjęty. Dwa lata później, w 2022 roku, został przyjęty do Ghańskiej Adwokatury, dowodząc, że siła woli może pokonać wszelkie trudności.


 

Źródło: Modernghana.com