Zmysłowa podróż przez niewidzialne: Recenzja debiutanckiego utworu Weroniki Serockiej

Tekst piosenki Weroniki Serockiej, debiutującej artystki z Bydgoszczy, przenosi słuchacza w świat sensorycznych doświadczeń i głębokich refleksji. Premiera utworu przypadła na Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych, co dodaje mu dodatkowego kontekstu i znaczenia.
Pierwsze wrażenie to delikatność i subtelność, które są wplecione w każdy wers. „Chodź, pokażę Ci wszystko” – to zaproszenie do odkrywania świata przez zmysły, z pominięciem tradycyjnych zmysłów. Smak, zapach, dotyk – to wszystko ma znaczenie głębsze niż pozorne, co artystka podkreśla, sugerując złamanie logiki świata.
Refren, w którym pojawia się fraza „Niewidzialne tu i teraz”, wprowadza element tajemniczości i niematerialności. To jakby artystka zapraszała do odkrywania tego, co nieuchwytne, ale jednocześnie istotne. Pytanie o ilość myśli zapisanych alfabetem nieznanym dodaje aspektu tajemnicy i nieodgadnionego charakteru rzeczywistości.
Tekst ukazuje także temat zrozumienia i empatii. „Zanim idąc zrozumiesz” – to zapowiedź trudu zrozumienia, zakrętów życia, które trzeba przejść, aby osiągnąć pełne zrozumienie. W tym kontekście wspomnienie o omijaniu ciszy staje się metaforą pokonywania trudności i nieporozumień.
Ostatnią część tekstu można interpretować jako apel do ostrożności w słowach i gestach. „Nie mów 'do zobaczenia’, gdy nie masz pewności, że wrócisz” – to sugestia, by unikać lekkomyślnych obietnic i być świadomym znaczenia symboli. Dwuznaczność symbolu, która jest podkreślana przez frazę „Symbol ma dwa znaczenia w symbiozie odmiennych ludzi”, może odnosić się do bogactwa i różnorodności ludzkiego doświadczenia.
Podsumowując, tekst piosenki Weroniki Serockiej to poetycka podróż przez zmysły, emocje i refleksje, która zachęca do głębszego zrozumienia otaczającego nas świata oraz relacji międzyludzkich. Ponadto kontekst premiery utworu w Międzynarodowym Dniu Osób Niewidomych wprowadza dodatkową warstwę znaczeniową.

Warto dodać, że w teledysku do utworu wystąpiła niewidoma koleżanka artystki Daria Barszczyk.


 

oprac. Redakcja