Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Regionalne w Stalowej Woli: Dotykowa podróż przez historię

25 marca 2002 roku był dniem niezwykłym dla miłośników historii i kultury regionu nadsańskiego. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Muzeum w Zamku Lubomirskich, które łączyło się z inauguracją ekspozycji stałej „Z dziejów regionu nadsańskiego” oraz kilku fascynujących wystaw czasowych. To wydarzenie było wynikiem wieloletnich starań i zaangażowania wielu osób.
Historia tego niezwykłego muzeum sięga roku 1995, kiedy to powołano Komitet Społeczny na rzecz Powołania Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Prezydent Stalowej Woli, Andrzej Gajec, wyznaczył Lucynę Mizerę na pełnomocnika do spraw przejęcia zbiorów i utworzenia muzeum. Dwa lata później, w 1997 roku, zapadła decyzja o powołaniu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a statut muzeum został uchwalony. Pierwsze wystawy odbywały się w salach Miejskiego Domu Kultury.
Najważniejszym momentem w historii muzeum był jednak rok 1998, kiedy to ksiądz prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski przekazał miastu swoje bogate zbiory, obejmujące eksponaty historyczne, etnograficzne, numizmaty, dzieła sztuki, dokumenty i księgozbiór. Wszystkie te cenne przedmioty były związane z regionem dolnosańskim, a szczególnie z dawnym miasteczkiem Rozwadów, rodzinną wioską księdza oraz sąsiednimi miejscowościami.
Rok 1999 przyniósł długo oczekiwaną niepodległość Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli jako samodzielnej instytucji kultury. Na stanowisko dyrektora, w wyniku konkursu, została wybrana Lucyna Mizera. Prezydent Stalowej Woli Alfred Rzegocki postanowił również przeznaczyć i wyremontować na potrzeby muzeum zabytkowy budynek przy ul. Sandomierskiej 1.
Najważniejszym wydarzeniem było jednak uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum w roku 2002. W tym dniu zwiedzający mogli podziwiać ekspozycję stałą pt. „Z dziejów regionu nadsańskiego”, a także kilka fascynujących wystaw czasowych. Jednak to nie wszystko. Muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, co stanowi ogromny krok w kierunku inkluzji kulturowej. Architektoniczne ułatwienia, możliwość dotykania wybranych eksponatów, oferta edukacyjna dostosowana do osób niewidomych i słabowidzących, a także przeszkolony personel sprawiają, że muzeum staje się miejscem otwartym dla wszystkich.
Jednym z wyjątkowych miejsc w muzeum jest Galeria przez Dotyk, która liczy 23 różnorodne rzeźby wykonane z kamienia narzutowego. To niezwykłe doświadczenie, które pozwala osobom niewidomym poznać sztukę rzeźby przez dotyk. Galeria ta stanowi stałą, plenerową ekspozycję rzeźb, stworzonych specjalnie pod kątem percepcji osób niewidomych. To miejsce, gdzie palce „widzą, mówią, czują” i gdzie można pełniej zrozumieć akt twórczy oraz poznać język rzeźby oraz mowy ciała.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli to nie tylko Galeria przez Dotyk. W muzeum dostępne są także artefakty na wystawie stałej „Z dziejów regionu nadsańskiego”, specjalnie przygotowane do wycieczek dotykowych dla osób z dysfunkcją wzroku. Ponadto, muzeum posiada artefakty wykonane specjalnie z myślą o osobach niewidomych, które ukazują różne formy i możliwości rzeźbiarskie.
Oprócz tego, muzeum oferuje szereg warsztatów dla osób niewidomych, w tym warsztaty artystyczne oraz wycieczki dotykowe. Te wyjątkowe zajęcia pozwalają na twórcze wprowadzenie tych osób w świat rzeźby, odkrywając, że dotyk może być niezwykłą formą percepcji sztuki.

Kontakt

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
37-450 Stalowa Wola
www.muzeum.stalowawola.pl