Projekt „The Blind Canvas””: Zrozumienie osób niewidomych przez sztukę

Organizacja badawcza Ora, która specjalizuje się w przeprowadzaniu badań nad lekami i urządzeniami w obszarze chorób oczu, postanowiła wyjść poza konwencjonalne ramy i rozpocząć projekt „The Blind Canvas” we współpracy z festiwalem filmowym BlindCAN.
Ten niezwykły projekt łączy opowieści oparte na doświadczeniach pacjentów oraz sztuczną inteligencję generatywną w dziedzinie filmu, mając na celu zgłębienie i zrozumienie życia osób żyjących z dziedzicznymi chorobami siatkówki, wrodzonymi zaburzeniami wzroku, zwyrodnieniem plamki żółtej i innymi schorzeniami prowadzącymi do ślepoty.
Współpraca Ora i BlindCAN Film Festival zapoczątkowuje projekt odzwierciedlający typowe historie pacjentów, rozpoczynające się od czarno-białych wywiadów z osobami niewidomymi, które otwarcie opisują, jak choroba wpłynęła na ich życie.
Co czyni ten projekt jeszcze bardziej wyjątkowym, to wykorzystanie „silników generatywnej AI”, które przekształcają te wywiady w wyraziste dzieła wizualne. Przykładowo, mogą one przedstawiać naturalne krajobrazy, takie jak widok z lasu na jasne niebo, podzielony na pół, z intensywnymi jesiennymi kolorami po jednej stronie i chłodniejszymi, bardziej stonowanymi tonami zimowymi po drugiej stronie. Innym przykładem są dwie głowy patrzące na siebie, z jedną stroną w wielobarwnym kształcie tęczy, a z drugą stroną z czerwonymi i pomarańczowymi korzeniowymi żyłami na powierzchni głowy.
Ben Fox, założyciel i prezydent Festiwalu Filmowego BlindCAN, wyraził swoje zadowolenie uczestnictwem w projekcie, mówiąc:

„Udział w tym projekcie, otoczony pięknymi dziełami sztuki i poruszającymi opowieściami, był niesamowitym doświadczeniem. Nawet pomimo różnic w postrzeganiu, istnieje wspólne ludzkie doświadczenie zarówno dla osób widzących, jak i niewidomych, które wyraża się w opowieściach tego projektu. Jesteśmy dumni z tego, co stworzyliśmy w partnerstwie z Ora, i uważamy, że udowodniliśmy, że bycie niewidomym nie jest tożsame z brakiem wizji.”

Stuart Abelson, prezydent i dyrektor generalny Ora, podkreślił, że projekt ten nie tylko dostarcza niezwykłych dzieł sztuki, ale także inspiruje codzienny wkład Ora w łączenie ludzi, procesów i technologii, aby dostarczać najwyższej jakości usługi badawcze na świecie.
Projekt „The Blind Canvas” to wyjątkowe połączenie nauki, sztuki i wspólnego doświadczenia, które przyczynia się do zrozumienia wyzwań, przed jakimi stoją osoby niewidome. To także doskonały przykład, jak innowacje technologiczne mogą służyć ludzkości i wspierać różnorodność perspektyw w dziedzinie badań nad chorobami oczu.


 

Źródło: Fiercepharma.com