Otwórz się na sztukę! Spektakle Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR w Galerii Katowickiej

20września w Katowicach rozpoczęła się II Edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR, która potrwa do 29 września. Z tej okazji do miasta zjechali artyści m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szkocji, Czech, Islandii i Polski. W niezwykłych przedstawieniach teatralnych do głosu dojdą ci, którzy często pozostają zapomniani przez społeczeństwo: osoby z niepełnosprawnościami, zaburzeniami, wykluczeni z różnych powodów – artyści o szczególnej wrażliwości i czuli na ludzkie sprawy. Spektakle i artystyczne projekty będzie można zobaczyć między innymi na Scenie w Galerii Katowickiej.
Koniec września upłynie w Katowicach pod znakiem wyjątkowych pokazów teatralnych. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR, organizowany przez Teatr Śląski w dniach 20-29 września, w całości poświęcony jest osobom zapomnianym i wykluczonym przez społeczeństwo.
Widzowie będą mieli okazję poznać historie ludzi z niepełnosprawnościami, chorych, z różnych powodów zepchniętych na margines życia, samotnych i opuszczonych.  Ponad 100 artystów w ciągu 9 dni poprzez sztukę podzieli się swoimi doświadczeniami, prowokując do dyskusji i skłaniając do refleksji. W repertuarze festiwalu, oprócz przedstawień teatralnych, znajdują się również warsztaty, spektakle plenerowe, koncerty i czytanie performatywne. Niezwykłe występy będzie można obejrzeć w m.in. w Teatrze Śląskim, na Scenie w Galerii Katowickiej, a także na ulicach Katowic.
W sobotę, 21 września, o godz. 18:30, na Scenie w Galerii Katowickiej można było obejrzeć spektakl „Wojna w niebie”, tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, który udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia spotkania różnych światów. To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych, wynikających z barier komunikacyjnych.
24 września, o godz. 19:00, na Scenie w Galerii zobaczymy poruszający obraz „Jak zatrzymać czas. Perkusyjna solówka o demencji”. Ten szczery i brawurowy w swej bezkompromisowości spektakl opowiadający o utracie pamięci, o demencji, o odchodzeniu i niezgodzie na nie, o walce z czasem o człowieka, którego kochamy. Młody chłopak – Antosh – grą na perkusji stara się obudzić swojego cierpiącego na demencję dziadka, przypominając mu ich wspólny świat.
Z kolei 26 września, o godz. 19:00, Scena w Galerii Katowickiej będzie gościć taneczną doku-dramę, spektakl w niezwykle oryginalny sposób wykorzystujący komiksową narrację i street-ballet „On/a nazywa się Nancy Joe”, wyróżniony prestiżową nagrodą „Best of Contemporary Dance Awarded” przez Washington Post i „Herald Angel Award” na Edinburg Fringe Festival. Transgenderowa alienacja, społeczne osamotnienie spowodowane byciem „innym”, tęsknota za szczęściem i wolnością – to główne tematy, jakie poruszy czeska grupa Tantehorse.
Galeria Katowicka gościć będzie nie tylko spektakle. 27 września o godz. 21:00 na placu przed Galerią można będzie obejrzeć niezwykłe widowisko „Kochankowie” Teatru Ognia Mandragora. Plenerowe przedstawienie opowie o miłości, a zarazem niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie przez dwoje kochanków.
– Mamy w Katowicach, na Śląsku, najpewniej jedyny w tej części Europy festiwal o takim charakterze, który oddaje głos wykluczonym i pomijanym, podczas którego mówi się głośno o tym, co boli, co wzrusza, co porusza. Festiwal, który wychodzi w przestrzeń miasta z tytułami, które śmieszą, wzruszają, a czasem nie pozwalają zasnąć. Otwieramy drzwi na oścież. Na człowieka. Bez uprzedzeń i granic, bez testów na sprawność. Przyjdźcie, zapraszam – mówi Robert Talarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.
Harmonogram wydarzeń na Scenie w Galerii:

  1. • 24 września | wtorek
    19:00 | JAK ZATRZYMAĆ CZAS, PERKUSYJNA SOLÓWKA O DEMENCJI”/ Antosh Wojcik (Wielka    Brytania)
  2. • 26 września | czwartek
    19:00 | ON/A NAZYWA SIĘ NANCY JOE / Tantehorse (Czechy)
  3. • 27 września | piątek – Plac przed Galerią Katowicką
    21:00 | KOCHANKOWIE / Teatr Ognia Mandragora (Kraków)

POZOSTAŁE SPEKTAKLE I WYDARZENIA odbywają się w dniach 20-29.09.2019 na scenach Teatru Śląskiego (i na placu przed Teatrem), w przestrzeniach Ważnego Miejsca, SARP i w Jazz Club Hipnoza.


 

Źródło: inf. pras.