Historia Shireen: Niewidoma kobieta ze Strefy Gazy opowiada o wojnie Izraelsko-Palestyńskiej

Shireen to niewidoma 37-letnia kobieta mieszkająca w Strefie Gazy, której historia jest pełna wytrwałości i determinacji. Jest studentką i aktywistką, która pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych, starając się ujawnić tragiczne skutki wojny izraelsko-palestyńskiej, która rozpoczęła się 7 października 2023 roku. Szczególnie zależy jej na ukazaniu, jak wojna wpłynęła na osoby z niepełnosprawnościami.
Jej celem jest przede wszystkim opowiedzenie własnej historii oraz historii wielu Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy, aby zwrócić uwagę na trudności, z jakimi boryka się ludność ogólnie, a zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami. Jak mówi, to, co stara się przekazać, stanowi zaledwie niewielką część rzeczywistej sytuacji, z którą się mierzą w wojennej codzienności.
Obecna sytuacja w Strefie Gazy jest wynikiem eskalacji konfliktu, która nastąpiła 7 października 2023 roku, kiedy palestyńska grupa zbrojna Hamas przeprowadziła znaczący atak na Izrael. W odpowiedzi na to izraelskie siły wojskowe przeprowadziły liczne ataki lotnicze i artyleryjskie, co spowodowało śmierć tysięcy Palestyńczyków i dużo więcej rannych. Izrael nałożył również surowe restrykcje, w tym odcięcie dostaw energii elektrycznej i wody oraz zatrzymanie importu niezbędnych towarów.
Shireen, mimo braku wzroku, doskonale rozumie trudności, jakie osoby z niepełnosprawnościami muszą znosić w czasie wojny. Wskazuje na to, że w przypadku bombardowania domu osoby niepełnosprawnej cierpienie staje się nie do wyobrażenia. Jej zmysły ograniczają się jedynie do informacji dźwiękowych, co sprawia, że jest zupełnie zależna od innych w kwestii bezpieczeństwa swojej rodziny czy identyfikacji rannych czy zabitych.
Jednak pomimo tych trudności Shireen pozostaje wytrwała. Mimo utraty wzroku w wyniku ataku w 2008 roku i śmierci kilku krewnych, nadal działa w mediach jako producentka i prezenterka, starając się ujawnić rzeczywistość życia w Strefie Gazy poprzez swoje programy. Jej celem jest „trwać w oporze za pomocą słów”.
Jej historia stanowi również przypomnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1948 roku, kiedy to jej dziadkowie zostali zmuszeni do ucieczki z Beersheba do Strefy Gazy. Jej babcia wciąż opowiada o tych wydarzeniach, jakby rozgrywały się teraz, co podkreśla, jak głęboko te wspomnienia pozostają w świadomości Palestyńczyków.
Shireen wierzy, że jej historia może pomóc światu zrozumieć, co dzieje się w Strefie Gazy, i pokazać ukryte prawdy oraz cenzurę medialną. Jej gorącym życzeniem jest, abyśmy przekazywali jej historię z niezachwianą prawdomównością, aby świat mógł być w pełni świadomy tego, co dzieje się w Gazie.


 

Źródło: AOAV.org.uk