POCZUJ SZTUKĘ – Warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących

Organizator:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Galeria Warsztat
ul. Hutnicza 17
wystawa czynna od marca do listopada
:pn. 8.00-15.00,
wt. 8.00-18.00,
śr., czw., pt. 8.00-15.00,
niedz. 16.00-19.00,

 

Jest to pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację. Interaktywne eksponaty rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają zmysły, mogą być również użyte w celach rehabilitacyjnych i edukacyjnych do nauki alfabetu brajla.
Projekt „Poczuj sztukę” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Honorowy Patronat nad wystawą objęła Fundacja „Integracja”, Polski Związek Niewidomych i Polski Związek Głuchych.
idea wystawy: Lucyna Mizera
koncepcja i design: Karolina Perrin
opracowanie merytoryczne: Elżbieta Skromak, koordynator wystawy
Wystawa inspirowana jest kulturą ludową Lasowiaków. Zwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po ekspozycji, a wszystkie eksponaty przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niesłyszących. Prosta zasada działania oparta na doświadczaniu sztuki poprzez dotyk zachęca do samodzielnych eksperymentów i ćwiczeń polegających na rozpoznawaniu kształtów i odbieraniu różnych bodźców zewnętrznych, a wszystko to… z zamkniętymi oczami.
Jest to kolejny krok na drodze udostępniania oferty stalowowolskiego Muzeum osobom niepełnosprawnym. Za projekt „Dostępne Muzeum” realizowany sukcesywnie od 2007 r., Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w roku 2010 zostało nagrodzone w konkursie „Polska Pięknieje”.
Multimedialną przestrzeń tworzy 8 interaktywnych eksponatów zaawansowanych technologicznie. Każdy eksponat wprowadza w inny świat doznań:
Zobacz niewidzialne, Muśnij wiatr, Dotknij dźwięku, Przepisz, Powąchaj kolor, Poczuj cień, Wsłuchaj się w ruch, Gra interaktywna
Koncepcja i cel zabaw edukacyjnych:
Intencją wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
Wystawa jest dostosowana szczególnie do odbioru przez osoby niedowidzące i niewidome. Zasada działania wszystkich eksponatów jest oparta na użyciu zmysłu dotyku, a komunikaty przedstawione w formie brajla.
Wystawa Poczuj Sztukę pełni funkcje:
• edukacyjno–poznawczą: rozróżnianie kształtów, poznawanie ornamentyki i etnografii regionu poprzez sztukę nowoczesną, poznawanie nowoczesnej technologii i praw fizyki; rozróżnianie dźwięków, kształtowanie wyobraźni i pozytywnych emocji, samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków.
• rehabilitacyjną: przede wszystkim rozwijanie zmysłu dotyku, ale także słuchu, wzroku i węchu, rozwijanie koordynacji ruchowej, rozwijanie pamięci: powtarzanie zapamiętanego wzoru,
• integracyjną i rekreacyjną: poprzez zabawę z rówieśnikami sprawnymi i niepełnosprawnym.