Pokaż się. Cykl wydarzeń dla niewidomych i niedowidzących osób LGBT+

“Pokaż się” to najambitniejszy i najdłużej jak dotąd rozplanowany projekt kolektywu Śląsk Przegięty. Przez najbliższe półtora roku (2023 / 2024) realizowane będą wydarzenia dedykowane niewidomym i niedowidzącym osobom LGBT+ i nie tylko.
– Projekt opierać się będzie na trzech kluczowych filarach, które mają na celu zwiększenie dostępności i integracji osób niewidomych i niedowidzących w queerowych przestrzeniach – mówi Paweł Świerczek, założyciel kolektywu.

Wiedza

Pierwszym etapem prac będzie gromadzenie i upowszechnianie wiedzy:
– Przeprowadzimy ogólnopolskie badanie sytuacji osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku w Polsce. Wspólnie z osobami niewidomymi popełnimy również audyt dostępności naszych wydarzeń, przestrzeni i komunikacji. Efektem tych działań będzie publikacja prezentująca wyniki badań oraz dobre praktyki skupione na włączaniu osób niewidomych i niedowidzących. Zaprosimy też organizacje LGBT+ na warsztaty audiodeskrypcji wydarzeń queerowych, by popularyzować zdobytą wiedzę – mówi Bartek Sołtysik, członek kolektywu.

Dostępność

Po drugie, kolektyw zadba o zapewnianie dostępności osobom niewidomym i niedowidzącym na wydarzeniach, które realizuje w Katowicach.
Przez najbliższe półtora roku wydarzenia Śląska Przegiętego opatrzone zostaną audiodeskrypcją. Dodatkowo zapewnione zostanie wsparcie asystenckie osobom, które będą potrzebowały pomocy w dotarciu na wydarzenia i bezpiecznym powrocie do domu.
Pierwsze z wydarzeń odbędzie się już 16 listopada o godz. 21:00 w sali 211 w Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Beboki Horror Drag Show to śląsko-queerowa odsłona Dziadów. Podczas tego muzycznego spektaklu 5 osób performerskich dragiem i burleską ożywi na ten jeden wieczór Utopce, Meluzyny, Beboki, a nawet Skarbka. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) oraz opatrzone audiodeskrypcją.

Widoczność

Po trzecie: platformowanie i wzmacnianie głosów niewidomych i niedowidzących osób LGBT+.
– Stworzymy podcast współprowadzony przez niewidome i niedowidzące osoby LGBT+ oraz zorganizujemy serię warsztatów performatywnych adresowanych do osób z niepełnosprawnością wzroku – mówi Natalia Kaniak, członkini kolektywu.
Więcej informacji o projekcie “Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty będzie można znaleźć na kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram).
Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.


 

Źródło: inf. pras.