Nowa era technologii wspomagających: „Akustyczny dotyk” pomocą dla osób niewidomych

W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej polega na informacjach wizualnych, osoby niewidome i niedowidzące często napotykają trudności w wykonywaniu codziennych czynności samodzielnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie żyje około 39 milionów niewidomych oraz dodatkowe 246 milionów osób ze słabym wzrokiem, które mają problemy z nawigacją, rozpoznawaniem przedmiotów i wykonywaniem codziennych czynności.
Rozwój nowoczesnych technologii wspomagających (AT) przynosi nadzieję. Jednym z innowacyjnych rozwiązań dla osób z zaburzeniami wzroku są inteligentne okulary wyposażone w zaawansowaną technologię, ale one nie zawsze wydają się być praktycznym wyjściem dla osób z dużymi wadami wzroku.
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney przeprowadzili badania nad nową technologią nazwaną „Acoustic Touch”, co można przetłumaczyć jako „Akustyczny dotyk”. To innowacyjne rozwiązanie korzysta z technologii śledzenia głowy i renderowania przestrzeni dźwiękowej w technologii binauralnej, oferując użytkownikom wysokiej jakości wskazówki dźwiękowe, które pomagają zlokalizować obiekty i zidentyfikować ich tożsamość.
Wyniki testów są obiecujące. Uczestnicy badania, w tym osoby niewidome, osiągnęli sukces w lokalizowaniu i wybieraniu przedmiotów przy użyciu technologii dotyku akustycznego na poziomie porównywalnym do idealnych warunków. Co więcej, okazało się, że technologia ta nie znacząco obciąża procesy poznawcze użytkowników, co oznacza, że jest ona skuteczną metodą wzmacniania zmysłów.
Jak się okazało, osoby widzące, które wzięły udział w badaniu i w jego trakcie miały zawiązane oczy, osiągnęły gorsze wyniki w lokalizowaniu obiektów niż osoby niewidome, co sugeruje, że posiadają mniej rozwinięte umiejętności orientacji i mobilności.
Choć rozwiązanie jakim jest „Akustyczny dotyk” wydaje się być obiecującym osiągnięciem, to badacze podkreślają, że ma ono pewne ograniczenia wynikające z występujących błędów w rozpoznawaniu obiektów oraz mocy obliczeniowej smartfonów. W planach są dalsze prace nad rozwojem technologii w celu jej ulepszenia.


 

Źródło: University of Technology Sydney